Quantcast
Channel: ČT24 — Kultura
Viewing all 7445 articles
Browse latest View live

Björk zahájila svou výstavu jako virtuální avatar

$
0
0
Share

Expozice nazvaná Björk Digital je kombinace klasické výstavy, filmových projekcí a nejnovějších technologií, napsal o projektu deník The Guardian. Islandská hudebnice chce shrnout svou dosavadní uměleckou kariéru a zároveň naznačit budoucí vývoj.

Mosty mezi technologií a člověkem

„Na výstavě vstoupíte do světa Björk, třeba do světa Biophilia, což je série hudebních aplikací, které Björk sama vytvořila a které zkoumají spojení mezi vědou a hudbou. Ve Skandinávii tento program používají také ve školách,“ říká producent Paul Clay.

video

Björk zahájila svou výstavu jako virtuální avatar

Výstava se opírá především o propracované vizuály, které umělkyně vytvořila pro svoje minulá alba. Vícerozměrná videa Black Lake nebo Stonemilker doplňují další vizualizace, které spojují lidské vnímání, hudbu, konceptuální umění a digitální aplikace. „Snažím se budovat mosty mezi technologií a člověkem,“ uvažuje Björk.

Klip Stonemilker má 360 stupňů:

Nové trendy ukázala už úvodní tisková konference, která se konala v Londýně. Björk nepřišla osobně, ale zahájení se zúčastnila pouze virtuálně. Ze svého domu v Reykjavíku na otázky odpovídala oblečená ve speciálním obleku, který snímá pohyb. K novinářům tak promluvil animovaný klon, který na sebe vzal podobu barevné, futuristické bytosti.

Svět plný světla

Na tiskové konferenci představila výstavu v Somerset House a prozradila také několik detailů o připravovaném albu: „Ještě je o tom předčasné mluvit, ale něco máme hotové. Předchozí album Vulnicura nazýváme peklem. Teď připravujeme opak, bude to ráj, utopie.“

„Pesimisté mají představu, že svět je ve skutečnosti temný, a někdy mají pravdu. Naopak optimisté a utopisté si vytvářejí svět plný světla. Oba pohledy jsou pravdivé. Když se ale přikloníte ke světlu a radosti, pak máte také větší naději na šťastný život,“ uvažuje Björk.

Islandská zpěvačka Björk představila v londýnské galerii Somerset House svou novou výstavu. Osobně na zahájení nepřišla, ale na otázky novinářů odpovídala jako animovaný avatar přenášený ze svého domu v rodném Reykjavíku. Právě nejnovějším technologiím v hudebním průmyslu se islandská umělkyně dlouhodobě věnuje.

Björk zahájila svou výstavu jako avatar
zdroj:
ČT24/The Guardian
breaking_news: 
Hlavní popis
Úterý, Září 6, 2016 - 15:30
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Úterý, Září 6, 2016 - 16:56
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Literární cenu Knižního klubu dostala závrať

$
0
0
Share

Prvotina osmatřicetiletého absolventa orientalistiky zaujala mezi 148 rukopisy. Cena Knižního klubu je určena pro dosud nevydané knihy, součástí odměny je její publikování.

Závrať z devadesátek

„Něžná i drsná kniha o dospívání kluka na malém městě,“ zhodnotila Vertigo spisovatelka Petra Soukupová, která zasedla v porotě spolu s prozaičkou a filmovou kritičkou Terezou Brdečkovou, literárním historikem Pavlem Janáčkem a členem představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiřím Seidlem.

Hlavní hrdina Dušan dospívá  v porevolučním šílení, kdy kolem něj „letí roky možností, privatizací, ale i roky bankrotů a osobních tragédií“. Vertigem, tedy závratí, je v jeho příběhu jeho první velká láska. 

Kromě vítěze si cenu odnesl také Jiří Šulc jako nejprodávanější vítěz v historii ocenění. Jeho románu Dva proti Říši z roku 2007 se do dnešního dne prodalo více než 40 tisíc výtisků. 

Zároveň Knižní klub vyhlásil nový ročník ceny. Své rukopisy mohou autoři zasílat do 31. prosince.

Novela Vertigo je vítězným titulem 21. ročníku Literární ceny Knižního klubu. Prozaický debut Patrika Girgleho se vrací do 90. let minulého století a je příběhem sedmnáctiletého Dušana, ve kterém se o své místo na slunci „perou jak hormony, tak nepochopení rodičů“.

Cenu Knižního klubu dostalo Vertigo
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Žádný popis
Úterý, Září 6, 2016 - 19:15
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Úterý, Září 6, 2016 - 19:37
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Král popu před 20 lety pobláznil Prahu. Podívejte se na archivní reportáže

$
0
0
Share

Král popu přijel do Prahy už 3. září a ubytoval se v hotelu InterContinental. Ještě před koncertem si stihl prohlédnout hlavní město, na Pražském hradě si popovídal s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a vybral si jedno dítě, které poté pozval do svého apartmá na přátelský rozhovor. Kromě českých fanoušků ulice zaplnily davy zahraničních návštěvníků.

Pro koncert bylo vybudováno zvláštní pódium na Letné, celá oblast Letenských sadů byla již den předem uzavřena. Po předzpěvákovi, Švýcarovi DJ Bobovi, zahájil Jackson své vystoupení skladbou Scream. Image krále podpořil tím, že zpíval ve zlatém kostýmu. Dvouapůlhodinovou show ukončil hitem Heal the World a ohňostrojem.

Dobové reportáže České televize:

video

Archiv ČT / Michael Jackson v Praze 7. září 1996

Archiv ČT / Michael Jackson v Praze 7. září 1996

Archiv ČT / Michael Jackson v Praze 8. září 1996

Atmosféru dotvářela kritizovaná nadživotní zpěvákova socha umístěná na místě, na němž v padesátých letech stál pomník diktátora Josifa Stalina. Mamutí show přihlížel i tehdejší prezident Havel. Při koncertě byly ošetřeny stovky fanoušků, na pořádek dohlíželo 1200 policistů a zdravotnickou službu zajišťovalo zhruba 150 zdravotníků.

Na koncert přišlo na 120 tisíc fanoušků, tisíce dalších sledovaly zpěváka kolem plotu, který ohrazoval Letnou. Více lidí, 130 tisíc, přišlo jen v srpnu 1995 na Strahov na Rolling Stones, podobný zájem jako Jackson vzbudil také strahovský koncert Pink Floyd v září 1994.

„Směšný cirkus“

Po celou dobu Jacksonova pobytu byl jeho hotel prakticky neustále v obležení fanoušků. Davy fanoušků způsobily komplikace v dopravě a vůz německé televize při procházce Jacksona Prahou srazil malého chlapce. Nejen proto měla návštěva hořkou pachuť. Při příletu Jacksona do Prahy čekalo přímo na letišti několik stovek fanoušků, 8. září však odlétal pouze za účasti letištního personálu a několika nejvěrnějších dívek.

První Jacksonovo koncertní turné po třech letech bylo poznamenané obviněními z obtěžování dětí, a to se odrazilo na rozporuplném přijetí popové hvězdy. Plastikový šašek, mutant nebo zombie, i to by si mohl zpěvák o sobě tehdy přečíst v internetových diskusích. Jacksonovi fanoušci byli hudební podívanou nadšeni, kritici ale koncert označili za „velké nic“, „nejhorší kulturní zážitek“ nebo za „směšný cirkus“.

Navzdory skandálům

Michael Jackson se narodil 29. srpna 1958 ve státě Indiana. Úspěchy sklízel už od čtyř let se skupinou Jackson 5, v níž vystupoval spolu se svými čtyřmi bratry. Souběžně odstartoval také sólovou kariéru a jeho první hit, balada Got to Be There, vyšel v roce 1972. Jeho první sólová deska Off The Wall (1979) se prodávala velmi dobře, ale senzací se stalo až druhé LP Thriller (1982), které dodnes zůstává nejprodávanějším albem všech dob.

Další dvě desky se prodávaly také dobře, úspěch Thrilleru se ale nezopakoval. Jacksonovu popularitu dále zvýšily životopis Moonwalk a film Moonwalker, pojmenované po slavném tanečním kroku. Hudební slávu však podkopaly Jacksonovy osobní problémy probírané v médiích, mimo jiné potíže s kůží, která utrpěla následky plastických operací, zpěvákova chorobná touha po čistotě nebo závislost na lécích.

V roce 1993 byl Jackson obžalován ze zneužití třináctiletého chlapce. Podezření se neprokázala, ale zpěvák kvůli kauze zrušil v listopadu 1993 světové turné a zhroutil se. V dalších letech následovaly další obvinění a spekulace, které trvale poškodily jeho reputaci. Kromě skandálů Jacksona trápily dluhy, takže musel rozprodat část svého dříve rozsáhlého majetku. Jackson byl dvakrát ženatý, oba vztahy však ztroskotaly.

Zpěvák byl známý také širokou charitativní činností. Podporoval velký počet dobročinných organizací po celém světě, zaměřoval se na prevenci AIDS, rakoviny nebo pomoc dětem. Michael Jackson zemřel 25. června 2009 v Los Angeles na selhání srdce ve věku 50 let. Navzdory skandálům a kontroverzní pověsti psal dějiny populární hudby a mnozí ho považují za nejslavnější popovou hvězdu dvacátého století.

video

Reportáž: Michael Jackson před 20 lety pobláznil Prahu

Obrovské nadšení i velké zklamání, ucpanou dopravu v metropoli a davové šílenství přinesl jeden z největších koncertů v historii České republiky. Před dvaceti lety, 7. září 1996, vystoupila na Letenské pláni americká popová hvězda Michael Jackson. Koncertem před 120 tisíci diváky Jackson tehdy zahájil své světové turné HIStory.

Král popu před 20 lety pobláznil Prahu
zdroj:
ČT24/ČTK
breaking_news: 
Hlavní popis
Úterý, Září 6, 2016 - 19:00
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 11:35
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 09:35

Slavný úzký hotel architekta Fuchse se dočkal oprav. Hlídají je památkáři

$
0
0
Share

O rekonstrukci hotelu usilovali jeho současní majitelé Stanislav a Františka Berouskovi ze známého cirkusového rodu od chvíle, kdy jej koupili od restituentů. Jenže se jim na opravy nedařilo sehnat peníze, a tak před lety prohlásili, že budovu prodají.

Letos ale přišli s novým plánem, jak památku opravit. „Nic se tu měnit násilně nebude. Nebude to luxus, ale tu jedinečnost nemůže nikdo hotelu vzít,“ vysvětlila majitelka hotelu Františka Berousková. Úpravy jeho prostor, kterým chtějí majitelé pomocí rekonstrukce vrátit vzhled, jaký mu v roce 1928 vtiskl Bohuslav Fuchs, ale musí zaplatit sami. Jiné zdroje totiž nyní nemají.

Částku, kterou budou muset na rekonstrukci vynaložit, Berouskovi komentovat nechtěli. „Několikrát jsme se pokoušeli o dotace a nedostali jsme je, tak se budeme snažit cenu co nejvíce snížit. Aby to byl funkční, čistý a hezký hotel,“ uvedla Berousková.

Berouskovi se pokoušeli získat dotaci na projekt rekonstrukce, který zpracovala světoznámá architektka Eva Jiřičná. To se nepodařilo, a tak od jejího návrhu upustili a opravovat se bude podle nového projektu. „Resturace jsou tu čtyři, to je dané, není důvod to měnit. A těch pokojů tu bylo 37 a 37 jich i bude,“ dodala Berousková.

Cílem je v centru města obnovit původní hotel s restaurací a kavárnou. V hotelu by chtěli vlastníci vybudovat malé muzeum s vyhlídkou, které by mělo být na jeho ve výšce 40 metrů. Expozice by měla příblížit život a dílo funckionalistického architekta Fuchse. 

Rekonstrukci kontrolují památkáři

 

video

Oprava hotelu Avion v Brně

Protože je hotel národní kulturní památkou, tak na rekonstrukci dohlíží památkáři. Nyní chodí každou středu dopoledne stav oprav kontrolovat. Zajímají se, jestli se nedotýká některých chráněných prvků. „Aby byla zachována funkce hotelu, tak se musí projít úpravami. Původní pokoje nesplňovaly standardy pro ubytování hostů, ale jedno patro chceme zachovat tak, jak bylo postaveno v roce 1928,“ vysvětlil památkář Pavel Wewiora z Národního památkového ústavu Brno.

Opravy nyní pokračují podle stavebního povolení, které už bylo schváleno před lety a k němuž nemají památkáři žádné výtky. Trápí je ale jiná část projektové dokumentace – prováděcí projekt. Nesplňuje totiž požadavky památkářů z období, kdy byl vypracovaný. Pokud vůči projektu zaujmou negativní stanovisko, bude zřejmě muset současný majitel tuto část dokumentace přepracovat.

Roky čekání, chátrání a příprav. Funkcionalistická památka v centru Brna se dočkala první rozsáhlejší rekonstrukce. Hotel Avion od architekta Bohuslava Fuchse by se měl návštěvníkům otevřít už za rok. Kromě zrenovovaného interiéru by mohli navštívit i nové muzeum, které chce současný majitel vybudovat na střeše ve výšce 40 metrů.

Začínají opravy Fuchsova hotelu Avion
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 10:15
Speciální umístění: 
Domicil: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 14:33
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 10:31

Na druhou kolej přijíždí balet

$
0
0
Share

Neobvyklou upoutávku na novou sezonu Národního divadla v Brně předvedl v úterý jeho baletní soubor. Tanečníci předvedli své umění v nádražní hale za doprovodu hudby Ludwiga van Beethovena. „Chceme ukázat, že jsme tu. Lidé, kteří za normálních okolností na balet nepůjdou, si tak možná řeknou: pojďme se na ně podívat,“ vysvětlil umělecký šéf baletu Mário Radačovský.

Brněnský balet tančil na nádraží
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Podívejte se: Balet na nádraží
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 11:00
Speciální umístění: 
Domicil: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 11:24
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 11:24

Umění není pro efekt. Fotograf Jindřich Štreit slaví sedmdesátiny

$
0
0
Share

Svou první fotografii udělal Jindřich Štreit v sedmnácti letech. V sedmdesáti má za sebou na dvanáct set výstav a stovky snímků.  Našel se v dokumentární fotografii se silným sociálním akcentem.  

„Nedají mi spát sociální otázky a mezilidské vztahy. Chci, aby se problematické otázky řešily. Jako fotograf je ale vyřešit nemůžu. Mohu však problém naznačit, aby se lidé nahoře zamysleli a něco začali dělat,“ domnívá se.

Nebojí se přitom jít s vlastní kůží na trh. Nafotil sérii Tichá nemoc s pacienty urologického oddělení olomoucké nemocnice na podporu prevence rakoviny prostaty. Nemoci, která se ho osobně dotýkala.

„Myslím si, že umění není pro efekt a není proto, abychom okouzlovali, ale abychom něčeho dosáhli ke zlepšení mezilidských vztahů.“

Jindřich Štreit

Jeho fotografie se dostaly i do sbírek světových galerií, například Muzea moderního umění v New Yorku. Pro mnohé své kolegy je vzorem, budoucí fotografickou generaci učí na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Jeho tvorbu shrnuje do konce října výstava v Muzeu umění v Olomouci. Zahrnuje jeho (ne)známé fotografie z let 1978 až 1989. V úterý zahájil autor v olomouckém Vlastivědném muzeu i putovní výstavu zaměřenou na podporu dětí s mozkovou obrnou. „Také jsem uvedl do života své dvě nové knihy. Kniha Kde domov můj pojednává o lidech bez domova a druhá se jmenuje Prozřetelnost boží,“ doplnil Štreit. Věnována je kostelu v Šenově.

video

Jindřich Štreit slaví sedmdesátiny

Jindřich Štreit nechce dělat fotografii pro fotografii, umění pro umění. Snímky by podle něho měly mít společenský význam. Fotí obyčejné lidské příběhy, život na venkově či lidi bez domova. S fotoaparátem procestoval celý svět a nyní ho na svých snímcích představuje prostřednictvím výstav a knih u příležitosti svých sedmdesátin. Oslavil je 5. září.

Fotograf Štreit slaví semdesátiny
zdroj:
ČT24/ČTK
breaking_news: 
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 11:30
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 20:16
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 12:14

V módě nezáleží, odkud kdo je, ale odkud co je

$
0
0
Share

Zhanna Belskaya žije v Česku od deseti let. Vysokou školu vystudovala v Itálii, pracovala pro světové módní domy v Miláně i Paříži. „Podle mě nejsou hranice. Nesnažíme se naše věci kategorizovat pro určitou ženu z určité kultury nebo určité země,“ přiznává, že její kosmopolitní zkušenost se promítla i do její tvorby. Se spolužačkou založila vlastní módní značku. 

„Počítáme se k občanům světa, jsme multikulturní. Zkušenost, kterou jsem získala ve Francii, Itálii i v Čechách i to, že pocházím z Kazachstánu, má vliv na to, jak tvoříme,“ dodává.

„Mělo by nám záležet na tom, jak se co vyrábí“ 

Podobnou zkušenost má česká módní designérka Martina Špetlová. Už osmnáct let žije a pracuje v Londýně, kde si po dokončení návrhářské školy založila vlastní značku. Její kolekce jsou založené na kontrastu.

„Mám ráda barvy a struktury. Ve svých kolekcích se snažím dávat dohromady i neočekávané struktury,“ popsala svou tvorbu. Při řezání látek využívá speciální počítačový program, který minimalizuje množství odpadu. Šije v holandském studiu, které zaměstnává imigranty.

„Všem by nám mělo záležet na tom, jak se co vyrábí a koho tím ovlivňujeme. Myslím, že i pro zákazníka by to mělo být důležité,“ domnívá se návrhářka, která jako jediná Češka měla prezentaci ve výloze věhlasného obchodního domu Selfridges. 

Jedna se narodila v Čechách a proslavila v Londýně. Druhá je původem z Kazachstánu, ale svoji oděvní značku založila v Česku. Návrhářky Martinu Špetlovou a Zhannu Belskayu spojuje vášeň pro oděvní desing. Představily ho na právě končícím Prague Fashion Weeku.

Pokračuje Prague Fashion Week
zdroj:
ČT24
Martina Špetlová a Zhanna Belskaya na Prague Fashion Week
breaking_news: 
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 12:45
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 13:35
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 13:34

Stanislav Komárek vzpomíná na Země spatřené

$
0
0
Share

Napsal jste eseje o cestách, které jste podnikl před třiceti čtyřiceti lety. Podle čeho jste své vzpomínky rekonstruoval? Máte z té doby zápisky?

Zápisky jsem psal a také jsem měl mnohem lepší paměť. Jak to člověk zažije, tak to v mysli zůstává. 

Některé vzpomínky jsou velmi konkrétní, často v podobě detailu, vůně nebo obrazu… 

Ano, třeba v Ázerbájdžánu bylo plno čichových podnětů. Tu jeseter v rozkladu, tu zase krásně vonící květiny, tu nafta, to se nezapomene. 

Dalo by se říct, že některá země vám v paměti zůstala nejvíce?

Obecně vzato největší impresi jsem měl z první návštěvy Číny v roce 2000. Řekl bych, že můj život se dělí na dobu předčínskou a počínskou. Celkem jsem v té zemi byl pětkrát, naposledy vloni. Nejenže je to velmoc budoucnosti, ona to velmoc už je. Jet současnou Čínou je zážitek hraničící s verneovkou.

Ukázka: Země spatřené (zdroj: Akademia)191.58 KB

V knize prozrazujete i drobné lsti, díky kterým jste se za socialismu dostával do zahraničí. 

Konkrétně narážíte na historku, jak jsem se dostal do Alžíru, tuším v roce 1981. Alžír byl tehdy tak daleko jako dnes odvrácená strana Měsíce – dostat se do severní Afriky bylo pro biologa úžasně přitažlivé. Tehdy jsem objevil v CKM, Cestovní kanceláři mládeže, nabídku na cestu do Alžíru, která nebyla ani drahá. Řekli mi ale, že potřebuju doporučení krajského výboru Socialistického svazu mládeže. Tak jsem tam šel, bloudil po chodbách a náhle mi padlo oko na jméno jakéhosi činovníka. Jmenoval se také Komárek. Nesměle jsem zaklepal a přednesl svou prosbu, dotyčný, takový stárnoucí elegán, už trochu povzbuzený jugoslávským koňakem nebo čím, byl v družné náladě a řekl: Ty jsi Komárek, já jsem Komárek a tady máš razítko. Ten zájezd byl nakonec dost dramatický, ale to si čtenáři přečtou.  

ROZHOVOR.Člověk si toho pamatuje mnoho, proto ostatně musí lidé časem zemřít, poznamenává Stanislav Komárek v jedné ze svých cestovatelských esejí. Svou paměť využil tento biolog už ke třetímu souboru vzpomínek z cest. Země spatřené zahrnují Sýrii osmdesátých let i současnou Čínu. Na cestu do nich zavedl Stanislav Komárek i v rozhovoru pro Události v kultuře.

Stanislav Komárek popisuje Země spatřené
zdroj:
ČT24
Rozhovor se Stanislavem Komárkem
breaking_news: 
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 13:45
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 15:15
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 15:15

Umělec zakryl kašnu v Budějovicích vysokou stěnou. Vede k ní lávka

$
0
0
Share

Autorem projektu je architekt Jan Šépka a kurátor Domu umění Michal Škoda. Podle Šépky je uměleckým záměrem projektu to, aby si lidé více vážili zajímavých staveb kolem sebe. „Hlavním impulsem bylo vyvolat diskusi o veřejném prostoru, o dominantách, které nás obklopují a o tom, že jejich hodnotu nevnímáme tak, jak bychom mohli,“ uvedl. 

Projekt začíná v galerii Domu umění. Celá konstrukce má půdorys dvou kruhů, které spojuje lávka. Menší kruh je přímo v galerii v prvním patře. Vstup na lávku vede skrz okno. Po obou stranách lávky jsou asi deset centimetrů široké průzory nabízející netradiční pohledy na plochu náměstí. Na konci lávky jsou schody, po kterých se dá ke kašně sejít. 

video

Samsonovu kašnu zakryla dřevěná stěna

Přesnou cenu projektu Škoda prozradit nechtěl. Dům umění provozuje město a každý rok se zde koná osm výstav nebo různých projektů. „Na každou akci mám 250 000 korun. Někdy je potřeba více nebo méně. Každopádně projekt Vnímání nestojí město ani korunu navíc, bez problémů se vejdeme do rozpočtu,“ uvedl s tím, že s realizací pomohli sponzoři.  

Ke známým projektům sedmačtyřicetiletého Šépky patří úpravy Horního náměstí v Olomouci, úpravy Jiřského náměstí na Pražském hradě nebo návrh Národní knihovny v Praze. Českobudějovický projekt je prý jeho nejdiskutovanější.

Autor projektu - architekt Jan Šépka
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Pancer
 

„Stává se mi často, že mi někdo zavolá a řekne i svůj názor na stavbu. Lidé ale nečekají na vysvětlení a pokládají telefon,“ uvedl. Podle Škody byly reakce návštěvníků projektu Vnímání zatím velice pozitivní. Projekt má ale i řadu kritiků. Podle některých lidí jde o mrhání peněz „Byl bych moc rád, kdyby se kritici přišli podívat, prošli se celou expozicí až ke kašně a vychutnali si tu atmosféru,“ reagoval Šépka. 

Bezpečnost návštěvníků nevšedního díla jistí únikový východ, ke kašně se zvláštní cestou dostanou také handicapovaní zájemci. V rámci projektu budou každé úterý probíhat také speciální diskusní pořady a přednášky. Galerie v Domě umění je otevřená každý den od 10 do 18 hodin.   

Barokní Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích obklopila sedmimetrová dřevěná stěna. Kašnu bude zakrývat až do 2. října. Umělecký projekt s názvem Vnímání má vyvolat diskusi o hodnotě veřejného prostoru. Ke kašně, která je symbolem města a patří mezi největší v České republice, lidé dojdou jen po lávce z Domu umění.

Umělec zakryl kašnu v Budějovicích
zdroj:
ČT24
,
ČTK
breaking_news: 
Žádný popis
Středa, Září 7, 2016 - 15:00
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Poznámka: 
2. a 5. odstavec
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 17:00
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 16:00

V nové sezoně představí Městské divadlo Brno bizarního Franka V.

$
0
0
Share

Nekalé praktiky, pokleslá morálka a gauneři. Zatímco před revolucí bylo představení Frank V. protirežimní a divadla jej musela nakonec z repertoáru stáhnout, nyní je spíš obrazem fungování vztahů ve vrcholném byznysu. „Banka spěje ke svému zániku a zaměstnanci se ji snaží vytunelovat. V tom je hra aktuální,“ uvedl asistent režie Michal Isteník.

„Příběh je o tom, že když člověk jednou v životě udělá nějakou chybu, tak se prostě chyby další začnou navalovat a člověk je s sebou táhne celý život. Tady je to vyhnáno až do absurdity,“ shrnul děj herec Igor Ondříček. To, že je představení až nesmyslné, potvrdil i Isteník. „Je to komedie s prvky grotesky, velmi bizarní a plná velmi, ale velmi černého humoru,“ doplnil.

„Frank V. pojednává o slabošské vládě jednoho ředitele nad soukromou bankou, o jeho smrti a o převzetí obchodu synem. Je to příběh kolektivu. Metodou této soukromé banky je gangsterství. Metoda, která pochází ještě ze starých dobrých časů, je jaksi nuceně zděděna a špatné dědictví se protlouká dál: gaunerství otců si vynucují gaunerství synů.“

Friedrich Dürrenmatt

autor hry Frank V.

Představení je absurdní také tím, že diváci znají příběh lépe než postavy na scéně. „Divák ví nejvíc. Od začátku se baví tím, jak lidé na jevišti neví. Je to taková intelektuální interakce,“ dodal Ondříček. Přestože je hra Frank V. činoherním představením, nechybí v ní hudba. Do probíhajícího příběhu kromě ní zasahují i komentáře, které diváka provázejí dějem. Komickou, ale svým poselstvím závažnou hru mohou zhlédnout návštěvníci divadla už tuto sobotu.

Smutná komedie nebo veselá tragédie? Bizarní hru z prostředí soukromé gangsterské banky představí na svých prknech Městské divadlo v Brně. Letošní sezonu totiž zahájí představením Frank V., které sepsal Friedrich Dürrenmatt už v padesátých letech. Svým poselstvím je ale aktuální i dnes.

Městské divadlo Brno představí Franka V.
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 17:00
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 18:00
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 18:00

Praha souhlasí. Slovanská epopej by se mohla na čas vrátit do Krumlova

$
0
0
Share

Cyklus pláten, na kterých mistr české secese Alfons Mucha zachytil slovanskou mytologii, je zařazen na seznam kulturních památek a zájemci ho mohou až do konce roku vidět ve Veletržním paláci, kde našel útočiště poté, co Praha obrazy před čtyřmi lety odvezla z moravskokrumlovského zámku.

Národní galerie ovšem cyklus vystavuje jen provizorně. Mucha totiž své obrazy metropoli věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojnou výstavní síň, což se dosud nestalo a v dohledné době ani nestane. Epopej totiž v příštím roce čeká velká zámořská výprava do Japonska a Číny a poté by se – paradoxně – mohla do Krumlova vrátit.

Pokud se Mucha vrátí do Krumlova, nebude to na pár měsíců

„Domluvili jsme také, že zápůjčka bude časově omezena. Do konce roku bychom měli vědět základní rysy nějakého memoranda,“ oznámila pražská primátorka Adriana Krnáčová po středečním jednání se svým brněnským protějškem Vokřálem a krumlovským starostou Třetinou.

Zástupci pražské městské galerie chtějí ještě zkontrolovat, zda jsou zámecké prostory pro vystavení epopeje vhodné. Předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch Eliška Fuchsová Kaplicky (ANO) doplnila, že pokud Praha celý cyklus do Krumlova přemístí, rozhodně to nebude jen na pár měsíců.

Starosta Třetina uvedl, že Moravský Krumlov je připraven hostit Slovanskou epopej s úctou a pokorou. „Byli bychom rádi, aby epopej byla vystavena v Krumlově do doby, než pro ni Praha najde trvalé umístění,“ podotkl. Pražskou kontrolu prý vnímá vstřícně a nemá s ní problém.

Pražské možnosti? Nový objekt v Revoluční i bunkr pod Stalinem

O pražské budoucnosti epopeje jasno není. Mezi zvažovanými variantami byla mimo jiné stavba nové budovy na Výstavišti, vystavení pláten na Vítkově nebo stavba budovy na místě někdejších Eliščiných lázní v Revoluční ulici v Praze 1. Nadační fond šéfa reklamní společnosti Bigboard Richarda Fuxy pak letos v srpnu navrhl umístit epopej do bunkru pod kyvadlem na Letné. Institut plánování a rozvoje (IPR) nyní připravuje analýzu míst, kam by mohla Praha plátna trvale umístit.

Po připravovaném asijském turné by se mohla Slovanská epopej dočasně vrátit na zámek v Moravském Krumlově. Po jednání s krumlovským starostou Tomášem Třetinou (TOP 09) a brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO) to řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Epopej by se mohla vrátit do Krumlova
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 20:15
Speciální umístění: 
Domicil: 
Nepřehlédněte: 
Nepřehlédněte
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Středa, Září 7, 2016 - 20:15
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 20:15

Bořka Šípka bavilo tvořit boty i židle

$
0
0
Share

Bořku Šíkopvi nechyběla hravost. Navrhoval vázy, domy, sklenice, nábytek a dotknul se i módy. „Všechno ho lákalo. Objevili jsme třeba krabici s návrhy bot. Mají jeho logo, ale nevíme, kdy vznikly,“ upozornil na jeden z veřejnosti neznámých exponátů spoluautor výstavy a Šípkův přítel Michal Faflík.

Poprvé v Česku jsou k vidění židle, které vznikly pro známou italskou firmu. Šípka si jako jednoho ze svých dvorních návrhářů vybrala už na začátku 80. let.

„Bořka Šípka bavilo tvořit. Vždycky propadl konkrétnímu úkolu, který měl, a šel do něj absolutně naplno.“

Michal Faflík

spoluautor výstavy

Přístup k umění a k životu se odrazil i v tvorbě obou Šípkových synů. Mladší z nich, Dalibor, přišel do Čech, když mu bylo jedenáct. Česky neuměl vůbec, ale sklo si prý zamiloval hned. Dnes v Novém Boru pracuje se stejnými skláři jako jeho otec.

„Táta měl rád přírodní věci, stromy a podobně. Měl svícny ve tvaru větvě a chtěl k tomu dodělat ještě vázu,“ popisuje Dalibor Šípek poslední kolekci, kterou jeho otec už nestihl dokončit.

 

V plánu měl i vytvořil díla přímo pro galerii, výstavu dohodli autoři ještě za jeho života. Pod názvem Pocta Bořkovi bude v Portheimce k vidění do poloviny října. 

Výstavní poctu Bořkovi Šípkovi se rozhodla uspořádat pražská Galerie Portheimka. Z tvorby designéra, který zemřel letos v únoru, připomíná známé kousky, ale představuje i díla, která dosud nebyla v Česku k vidění. Na výstavě spolupracovali i Šípkovi synové a tým ze sklárny Anežka, kterou před čtyřmi lety otevřel v Novém Boru.

Portheimka vystavuje (ne)známého Šípka
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Galerie Portheimka vystavuje Bořka Šípka
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 14:30
Speciální umístění: 
Domicil: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 09:33
Datum publikace: 
Středa, Září 7, 2016 - 16:24

Skandál ve Versailles. Zámek nakoupil padělky, které hýčkal jako „národní poklad“

$
0
0
Share

Starobylá patina na zdejších potazích je každoročně uctívána miliony párů očí. Žádné z nich ale dosud neodhalily šikovnou nápodobu. O to větší bylo překvapení pro skupinu znalců: někdejší honosné sídlo hned čtyřikrát nakoupilo padělaný nábytek. Do jeho následné údržby navíc investovalo další peníze.

Podle vyšetřování je jedním ze strůjců legendární postava pařížského starožitnictví. Svou zkušenost se starým nábytkem využil Bill Pallot více než chytře, má za sebou ostatně třicet let praxe. Zakázky sám zadával řemeslníkům a posléze prodával. Jeho zboží se přitom uchytilo ve starožitnictvích i dražebních sálech.

Strůjce podvodu, bonviván a milovník umění Bill Pallot
Zdroj: ČT24
Podle svého právníka přitom bral obchodování jen jako intelektuální hru a peníze ho ve skutečnosti nezajímaly. Jinými slovy si prý chtěl dokázat, že je chytřejší než všichni ostatní. Jako jednu z obětí své pýchy si tak nemohl vybrat lepší cíl: největšího klienta na trhu se starožitnostmi, jehož komnaty ročně navštíví přes 7 milionů lidí.

Pallot byl zatčen v červnu spolu se svým komplicem Laurentem Kraemerem, který vlastní jednu z nejstarších galerií v Paříži. Policie začala jednat na popud Pallotova žáka, obchodníka Charlese Hooremana. Ten začal pochybovat o pravosti poté, co si všiml, že se jiný nábytek ze stejné kolekce dostával do aukčních síní až podezřele často.

/*json*/{"map":{"lat":48.80438391393757,"lng":2.121832948684652,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jeden z nejslavnějších zámků na světě čelí velké ostudě a skandálu zároveň. Vyšlo najevo, že vedení Versailles před několika lety naletělo podvodníkům a nakoupilo padělaný starožitný nábytek v přepočtu za skoro 80 milionů korun. Skandál je o to větší, že promrhané peníze patřily státu, jelikož zámek je národní památka. Na seznamu podezřelých jsou i dvě významné pařížské galerie.

Skandál ve Versailles: Nakoupil padělky
zdroj:
ČT24/Guardian
Versailles čelí ostudě kvůli padělaným starožitnostem
breaking_news: 
Hlavní popis
Středa, Září 7, 2016 - 17:15
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 06:30
Datum publikace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 06:30

Smím prosit? ptá se StarDance Ondřeje Banka nebo Anny K.

$
0
0
Share

Tento rok se o titul královny nebo krále tanečního parketu opět utká deset párů, deset známých osobností spolu s tanečními profesionály.

V letošním ročníku zatančí herečky Jana Plodková, Kristýna Leichtová a Miluše Bittnerová, zpěvačka Anna K., kuchař Emanuele Ridi, herci Roman Zach a Zdeněk Piškula, který je historicky nejmladším účastníkem StarDance, mistryně světa v aerobiku Olga Šípková, lyžař Ondřej Bank a fotbalová legenda, držitel olympijské medaile Ladislav Vízek.

Seznamte se se soutěžícími:

 

„V letošní StarDance bude i řada překvapení, která, doufám, diváky potěší. Setkáme se i s páry z minulých řad a soutěžící budou bojovat v tematických večerech,“ prozradil manažer vývoje Jan Potměšil. Tančit se bude například na česko-slovenské melodie nebo na Metallicu. Zopakuje se také charitativní večer ve prospěch centra Paraple. 

Hudební doprovod obstará opět Moondance Orchestra Martina Kumžáka a moderování se zhostí Tereza Kostková s Markem Ebenem. 

„Těším se. A už jsem se naučil nic nepředpovídat, což je ostatně jeden z půvabů StarDance – že je velmi těžko předvídatelný. Třeba to, jestli má někdo ze soutěžících známější tvář, nehraje vůbec žádnou roli. Pokud jde o letošní rok, připadá mi sestava hezky barevná a jsem na spoustu lidí zvědavý, třeba na Ondru Banka nebo Láďu Vízka. A pokud budou stejně zvědaví i diváci, mohlo by to fungovat,“ okomentoval Eben letošní ročník.

video

Osmá řada StarDance se představuje

Tři herečky, dva herce, zpěvačku, kuchaře, lyžaře, fotbalovou legendu a mistryni světa spojil tanec. Jaké to je, když hvězdy tančí, předvede osmý ročník StarDance od 8. října divákům na ČT1.

StarDance představuje soutěžící
zdroj:
ČT
breaking_news: 
Hlavní popis
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 10:30
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 11:45
Datum publikace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 11:45

Star Trek slaví padesátiny. Seriál předpověděl dnešní svět nečekaně přesně

$
0
0
Share

Seriál byl od začátku na americké diváky příliš složitý a také přicházel s celou řadou revolučních konceptů – a tak mu celou první sezonu hrozilo zrušení. Nakonec však jeho koncept přežil až do současnosti. Byť v radikálně jiné podobě.

Za dobu své existence Star Trek dokázal předpovědět obrovské množství technologií, ale ještě zajímavější je fakt, že řada vynálezů byla Star Trekem přímo inspirována. Tady je seznam těch nejzásadnějších:

Jak se z komunikátorů staly mobily

V seriálu nebylo epizody, v níž by se posádka nebavila pomocí komunikátorů. Byly to přenosné krabičky, které fungovaly jako dnešní mobilní telefony. Jenže ten příběh je zcela opačný: Star Trek inspiroval muže, který mobilní telefon vymyslel. Martin Cooper byl šéfem týmu, který pro společnost Motorola vytvořil první mobilní telefon v dějinách.

Cooper ve svých vzpomínkách napsal, že k vývoji prvního mobilu ho přimělo právě sledování Star Treku – a tak roku 1973 vznikl první mobilní telefon. Jeho vývoj trval pouhých 90 dní. Když z něj Cooper na tiskové konferenci, kde byl přístroj představen, poprvé volal, zatelefonoval z něj šéfovi týmu společnosti AT&T, že jsou pozadu.

Průhledný hliník

Ve čtvrtém filmu Star Trek se posádka vesmírné lodi Enterprise vrátí zpět časem na současnou Zemi, tedy do 80. let 20. století, aby zachránila dva keporkaky. V tomto filmu také lodní inženýr Scotty prodá lidstvu recept na průhledný hliník, materiál odolný, lehký a ještě k tomu průhledný jako sklo.

Tato hmota již opravdu existuje, jde o oxynitrid hliníku neboli ALON. Jeho normální stav je ve formě prášku, který se dá tlakem změnit na materiál podobný sklu. V této podobě je schopen odolat třeba i výstřelům z automatické zbraně. Americké letectvo již tento materiál testovalo jako náhradu skla do oken letadel. Je lehčí, pevnější a odolnější než sklo – vlastně jako ve Star Treku.

Hyposprej

Posádka lodi Enterprise nepoužívala injekce, ale hypospreje. Vypadalo to jako pistole a vpravovalo to léčivou látku jen tlakem vzduchu. Také tato technologie již existuje. Popravdě existovala už před seriálem, nicméně nebyla nijak masově rozšířená.

Dnes se s hypospreji opět pracuje, především v diabetologii. Přístroj inspirovaný hyposprejem se nazývá jet injektor. Je alternativou klasické aplikace inzulinu pomocí stříkaček či per. Jedná se o produkt, který pomocí vysokého tlaku protlačí inzulin rychlostí 100 metrů za sekundu skrz kůži do podkoží.

video

Star Trek míří do neznáma i do kin

Tažný paprsek

Když chtěla kosmická loď Enterprise něco přitáhnout, využila na to tažný paprsek. Pomocí něj se dalo k lodi přitáhnout cokoliv – předměty, jiná loď, astronaut. Nebo se díky paprsku daly věci odstrčit.

I když to zní zcela fantasticky, něco podobného dokážeme využívat již v současnosti. Už několik let existují tzv. optické pinzety. Jde o zařízení, které využívá mechanického účinku soustředěného laserového paprsku k prostorovému zachycení a přemisťování průsvitných mikroobjektů a nanoobjektů. Využívá se to především u manipulace s viry, bakteriemi nebo DNA.

Fázer

Jako hlavní zbraň používala posádka Enterprise na svých cestách fázery. Tyto zbraně byly schopné cíl nejen zabít, ale také přenosem energie ochromit.

Takovou zbraň zatím nemáme, ale startrekovský fázer byl přímou inspirací pro taser, který se dnes běžně používá. Taser vynalezl roku 1969 Jack Cover, inženýr pracující pro NASA. Tato zbraň funguje v principu stejně jako jeho startrekovská předloha: Dodá na dálku do těla cíle silný elektrický výboj, který ho ochromí.

Univerzální tlumočník

Když ve Star Treku narazili na cizí kulturu, dorozuměli se s ní snadno – pomocí přístroje, jemuž se v seriálu říkalo univerzální tlumočník. Autoři seriálu ho nijak více nepopisovali, v době vzniku seriálu si ani nedokázali představit, jak by něco podobného mohlo fungovat.

V současné době je rozpoznávání hlasu zcela standardní záležitost, počítače jsou schopny hlas v jednom jazyce převést na jinou řeč. Sice jsou tyto technologie stále ještě poněkud nespolehlivé, na jejich vylepšování pracuje většina korporací podnikajících v IT.

Trikordéry

Trikordéry byly ve Star Treku přístroje, pomocí nichž vědečtí důstojníci analyzovali okolí. Dokázaly z prostředí vyčíst spoustu informací – o dýchatelnosti ovzduší, mikroorganismech i složení předmětů.

NASA už řadu let používá na ISS přenosný přístroj LOCAD, který dokáže na palubě Mezinárodní vesmírné stanice najít mikroorganismy.

Podívejte se na rozhovor s českým teoretickým fyzikem o vědě ve Star Treku:

video

Star Trek a věda

 

Tablety

Už v 90. letech 20. století měli v seriálu Star Trek: Nová generace tablety. Sice vypadaly poněkud umělohmotně, ale sloužily ke stejnému účelu jako dnes: Posádka na nich poslouchala hudbu, četla informace a dívala se na video.

Skutečné tablety se rozšířily zanedlouho. Nejprve je testoval Microsoft, ale masové využití nastartoval Apple – v dubnu 2010 představil výrobek iPad. Trh se rozšiřoval o další a další značky a jen během loňského jara se na celém světě prodalo téměř 39 milionů tabletů.

Přesně před půl stoletím byl odvysílán první díl seriálu Star Trek. Stala se z něj od té doby kultovní záležitost, ale jeho autoři také dokázali pozoruhodně předvídat budoucí vývoj lidstva i techniky.

Star Trek dnes slaví 50 let
zdroj:
NASA
,
Entertainment Now
breaking_news: 
Hlavní popis
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 11:00
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 15:55
Datum publikace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 11:23

Tři sestry nevědí, co chtějí

$
0
0
Share

Tři sestry: nejstarší pracuje jako učitelka, prostřední je nešťastně vdaná a nejmladší touží po nalezení smyslu života i opravdové lásky. Jediným skutečným snem Olgy, Máši a Iriny je ale Moskva. Tam by na rozdíl od malého provinčního městečka, kde žijí, mohly být šťastné.  

„Postavy ve hře se nedokáží vzchopit a jít za tím, co chtějí, pokud vůbec vědí, co chtějí,“ shrnuje režisér inscenace Daniel Špinar.

video

Tři sestry v Národním divadle

Zůstat, nebo odejít? Sestry se rozvzpomínají na staré časy v Moskvě, nežijí současností, ale jen tím, co snad jednou přijde. „Hra je i o síle a jedinečnosti sourozeneckého vztahu,“ poznamenává Jana Pidrmanová, která si zahrála jednu ze tří sester spolu s Terezou Vilišovou a Veronikou Lazorčákovou. 

Na plakát k inscenaci umístilo Národní divadlo místo tří sester čtyři. Není první, kdo mate diváky, nad jejich počtem už se zamýšlel i Jára Cimrman, který Čechovovi rozmluvil původní záměr napsat drama jen o dvou sestrách.  

Národní dodalo na plakát i Natašu, ženu jejich bratra, která má v příběhu také velkou roli. „Pro ty, kteří znají tu hru, je to takový interní fórek,“ podotýká Špinar.  

Ocenit ho diváci mohou na jevišti Stavovského divadla poprvé 8. září.

  

Tři sestry – tři tragikomické osudy. Slavná Čechovova hra, jedna z jeho nejhranějších u nás, se do Národního divadla vrací po dlouhých jedenašedesáti letech. V nastudování šéfa činohry Daniela Špinara. Tentokrát jako groteska o vzpomínání na staré dobré časy.

Pražské Národní uvede Tři sestry
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 12:45
Speciální umístění: 
Domicil: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 13:20
Datum publikace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 13:20

Poslechněte si: David Koller se vydal napospas coverům

$
0
0
Share

„Přiznám se, že jsem se bál úplně všeho, už na začátku jsem se bál umělce oslovovat, protože jsem nikdy svoji hudbu nikomu nenabízel, bylo to pro mě celé nové. A musím říct, že mi nešlo o nějakou poctu, spíš o to, aby byla nějaká akce,“ vysvětlil Koller, co jej k nápadu vedlo.

 

Z kapel oslovil Korben Dallas, Hentai Corporation nebo Android Asteroid. Své skladby svěřil i Benu Cristovaovi, rapperovi Kato nebo slovenské zpěvačce, která si říká Katarzia.

„Každý z těch umělců mě něčím překvapil, nejvíc ale asi Katarzia, protože jsem u své písně nečekal takovou pěknou popovou úpravu,“ přiznal Koller. Podmínky měli všichni stejné – k úpravě jakékoli skladby měli volné ruce. „Hodně jsem zachoval původní zvuk kytar, ale textově jsem si to udělal úplně po svém,“ prozradil například Kato, který se pustil do coveru skladby Aha.

 

Koller postupně vystoupí se svými přáteli v šesti českých městech: v Praze, Plzni, Hluboké nad Vltavou, Brně, Liberci a v Ostravě. „Pokaždé hraje jiné seskupení,“ podotkl Koller. V únoru příštího roku jsou pak v plánu i koncerty na Slovensku. 

Kdyby byl cover lepší než originál? To bych byl rád, říká David Koller ke svému nejnovějšímu projektu. Přizval české i slovenské muzikanty, aby přezpívali jeho písně. Covery představí na internetu, na vinylu a také od října do listopadu na sedmi koncertech.

David Koller vydává cover verze
zdroj:
ČT24
Reportáž a rozhovor s Davidem Kollerem
breaking_news: 
Hlavní popis
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 13:30
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 16:27
Datum publikace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 16:27

KVÍZ: Bylo nebylo… vyznáte se v pohádkách?

$
0
0
Share

1) Jak se jmenuje les, ve kterém bydlí loupežník Rumcajs?
a) Řáholec
b) Stokorcový les
c) Brtník

2) Podobu kterého zvířete získá v pohádce Mrazík hlava Ivana, když ho dědeček Hříbeček za trest začaruje?
a) osla
b) medvěda
c) kance

3) Jak se jmenuje panička psa Jonatána, která je zároveň sousedkou Macha a Šebestové?
a) paní Horáčková
b) paní Kadrnožková
c) paní Kropáčková

4) Komu patří klobouk, v němž žijí králíci Bob a Bobek?
a) kouzelníku Rumburakovi
b) kouzelníku Pokustonovi
c) kouzelníku Gargamelovi

5) Jak se jmenuje princ v podání Václava Neckáře z pohádky Šíleně smutná princezna?
a) Jaromír
b) Jakub
c) Václav

6) Krtek v jednom z dílů pohádky O krtkovi zatouží po jistém kusu oblečení, který si nakonec s pomocí jiných zvířátek opatří. O jaký kus oblečení se jedná?
a) o kalhoty
b) o čepici
c) o košili

7) Jak se jmenuje kamarádka maxipsa Fíka?
a) Mája
b) Ája
c) Kája

8) Jak se jmenuje rybník, u kterého žije Rákosníček?
a) Krčálník
b) Brčálník
c) Trčálník

9) V jaké chaloupce žijí Křemílek a Vochomůrka?
a) v perníkové chaloupce
b) v chaloupce na kuří noze
c) v pařezové chaloupce

10) Jak se jmenuje zlý čaroděj z pohádky Princ a Večernice?
a) Mrakomor
b) Krakomor
c) Drakomor

Jičín po šestadvacáté připomíná, že je městem pohádky. Stejnojmenný festival tu potrvá do 11. září, letos s tématem nového cirkusu. Čtenáři webu ČT24 si mohou vyzkoušet, jestli sami nemají v pohádkách cirkus.

Kvíz: Vyznáte se v pohádkách?
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Žádný popis
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 16:30
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 21:00
Datum publikace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 21:00

Nechci, ale změnil jsem se. Nick Cave truchlí filmem a hudbou

$
0
0
Share

„Není to tak, že by nechtěl mluvit o tom, co se stalo Arthurovi. Myslím si, že o tom jen nechtěl mluvit se spoustou cizích lidí. Takže jeho rozhodnutí bylo udělat film, cítil se tak bezpečněji,“ vysvětlil režisér Andrew Dominik, proč se Cave rozhodl se smrtí svého syna vyrovnat prostřednictvím hudby a dokumentu.

Caveův patnáctiletý syn Arthur zemřel loni v červenci poté, co spadl z útesu. Jeho otec v té době natáčel nové album Skeleton Tree. Všech osm nových skladeb zazní i ve snímku. „Není to příběhový film. Je to něco jako zkušenost, která se přes vás převalí,“ dodává režisér. 

Podobně upřímný byl Nick Cave před dvěma lety v celovečerním dokumentu 20 000 dní na zemi. Ukázal v něm dvacet čtyři hodin v životě hudební hvězdy.

 

„Většina z nás se nechce změnit. Opravdu. Proč bychom měli chtít. Ale když se stane něco strašného, změníte se,“ říká Nick Cave v traileru k novému filmu. Snímek One More Time With Feeling vznikl v době, kdy zpěváka zdrtila tragická nehoda jeho syna. Do většiny kin, včetně českých a slovenských, vstupuje 8. září. O den později vychází Caveovi nové album Skeleton Tree.

Nick Cave se vyrovnává se smrtí syna
zdroj:
ČT24
Nick Cave truchlí dokumentem i filmem
breaking_news: 
Konkrétní popis
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 18:00
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 18:24
Datum publikace: 
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 18:24

Cirk La Putyka zavede otce a syna do černočerného lesa

$
0
0
Share

Syn a otec Novákovi jsou jedinými herci v celém projektu. „Je to na jednu stranu dobrá rodinná terapie, na druhou stranu ale oba nezapomínáme na to, že jsme v divadle. Jsme rodina, ale na scéně musíme fungovat jako partneři,“ říkají o jevištním setkání. Naposledy je dohromady svedlo představení Up En Down v roce 2010.

Prostřednictvím emocí, veršů i fyzických výkonů budou oba protagonisté řešit vztah otce se synem. Nejprve ve čtyřech volně přístupných performancích, poté hned v inscenaci Black Black Woods.  

„Neděláme představení, neděláme taneční performanci, neděláme nový cirkus, děláme čistou performanci. To znamená, že nikdo nehraje nikoho. Nikdo není v roli. Oba, otec i syn, jsou na jevišti sami za sebe,“ upozornil Jozef Fruček, který s Lindou Kapetaneou tvoří duo Rootlesroot, jež Black Black Woods připravilo režijně i choreograficky.

Poprvé jej diváci uvidí v pražském prostoru Jatka78 22. září. Inscenace je posledním dílem trilogie, kterou tvoří show Roots a Family, v níž si zahrál pro změnu syn Rostislava Nováka mladšího. Cirk La Putyka je postupně do konce roku všechny uvede. 

Cirk La Putyka chystá do nové sezony premiéru. S tandemem Rootlesroot vytvořil inscenaci Black Black Woods, tedy černočerné lesy, v nichž se mimo jiné potkají principál cirkusu Rostislav Novák mladší a jeho otec Rostislav Novák starší.

Cirk La Putyka chystá premiéru
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Konkrétní popis
Čtvrtek, Září 8, 2016 - 17:00
Speciální umístění: 
Nepřehlédněte: 
Superhomepage: 
NE
Odeslat notifikaci: 
Ne
Datum aktualizace: 
Pátek, Září 9, 2016 - 09:00
Datum publikace: 
Pátek, Září 9, 2016 - 09:00
Viewing all 7445 articles
Browse latest View live