Quantcast
Channel: ČT24 — Kultura
Viewing all 7445 articles
Browse latest View live

Nejhonosnější trezor Evropy. Karlštejnská kaple měla chránit císařskou korunu

$
0
0
Share

Svatá říše římská, středověké Německo, nepředstavovala za vlády Karla IV. jen jednu z politických mocností starého kontinentu; sama sebe navíc pojímala jako dědice tradic starověkého římského impéria a především ochránce všech západních křesťanů. Úloha jejího panovníka (krále či císaře) tak měla významný náboženský rozměr.

Dobře si to uvědomoval také druhý Lucemburk na českém trůně, který navíc patřil i na poměry středověké společnosti mezi mimořádně zbožné vládce. Příkladem může být Nové Město, jež koncipoval jako náboženské centrum Evropy a vize „nového Jeruzaléma“ se promítla i do umístění novoměstských kostelů, které z ptačí perspektivy vytvářejí kříž se základnou na Vyšehradě.

Když papežský zástupce položil ve svatopetrské bazilice v roce 1355 na Karlovu hlavu císařskou korunu, učinil z něj nejvyšší světskou autoritu všech evropských křesťanů – a Karel IV. se rozhodl uctít posvátnou zlatou korunu nebývalým způsobem. Rok co rok ji vždy po Velikonocích vystavoval na Dobytčím trhu (dnešním novoměstském Karlově náměstí) spolu s ostatky světců, které sbíral po celém kontinentu, a jako trezor pro ni dal připravit opulentní kapli na hradě Karlštejn.

Hrad jako opulentní pokladnice

Pokladnici korunovačních klenotů panovník koncipoval jako nejposvátnější místo Svaté říše římské a aby její strážci ve svatých prostorách nepodléhali svodům, zakázal do velké věže vstup ženám; zde má také kořeny populární pověst o Karlštejnu coby hradu zapovězenému něžnému pohlaví.

Patnáct metrů dlouhou a devět metrů širokou kapli zdobí zlaté křížové klenby s kosmickými motivy. Obklad stěn tvoří leštěné polodrahokamy z Podkrušnohoří a především 129 deskových maleb světců, papežů a panovníků, které vytvořil císařův dvorní malíř Mistr Theodorik a které platí za vzorovou ukázku malířství vrcholné gotiky. Karlovo Nebeské vojsko připomínající ikonostas (oltář ortodoxních církví) navíc dává celé kapli v kombinaci se vzácnými materiály neobvyklý byzantský a orientální charakter.

Osmistěnnou zlatou korunu římských císařů přitom svatá karlštejnská klenotnice nestřežila nijak dlouho. Na příkaz Zikmunda Lucemburského opustily klenoty kapli svatého Kříže už na začátku husitských válek (1421), zamířily do Uher a následně do Norimberku. Protože byl posledním panovníkem Svaté říše římské Habsburk František II., vystavuje dnes říšskou korunu klenotnice vídeňského Hofburgu.

Podstatně delší útočiště nakonec našla ve zdech Karlštejna jiná koruna – ta Svatováclavská. Převézt ji sem nechal císařův syn Václav IV., a jednal tak  v rozporu s vůlí svého otce, podle které měla spočívat v chrámu svatého Víta na lebce patrona českých zemí. Na Karlštejně klenoty českých králů nakonec vydržely až do Třicetileté války, kdy je Habsburkové nechali na více než 150 let převézt do Vídně – a teprve na sklonku 18. století se konečně vrátily na Pražský hrad.

video

1348: Založení Karlštejna – schránky pro svaté relikvie i korunovační klenoty

Místo soukromého rozjímání

Kaple sv. Kříže ovšem není jediným výjimečným sakrálním místem populárního turistického cíle; nespravedlivě opomíjená je kaple svaté Kateřiny, místo vladařova soukromého rozjímání. Pokud kaple svatého Kříže představuje u Karla IV. gesto římského císaře, v případě svatokateřinské modlitebny se jedná spíše o projev úcty prostého věřícího.

Křesťanská mučednice byla císařovou ochránkyní už od rané dospělosti. Když ho po výchově ve Francii otec Jan Lucemburský povolal na tažení do Itálie (kralevici bylo čerstvých patnáct), zúčastnil se Karel IV. také bitvy o pevnost San Felice, k níž došlo právě na Kateřinin svátek. Panovník světici ve svém životopise Vita Caroli připsal svou záchranu – a povýšil ji na svou celoživotní ochránkyni. 

Když se v roce 1355 dotkla hlavy Karla IV. koruna římských císařů, rostl pro ni v berounských lesích už sedmým rokem nejokázalejší trezor Evropy: hrad Karlštejn. Ve zdejší kapli svatého Kříže ale nakonec vydržela sotva sedmdesát let. Otci vlasti se od 20:00 bude věnovat speciální vysílání ČT24.

OBRAZEM: Svatá místa Karlštejna
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Konkrétní popis
Čtvrtek, Květen 12, 2016 - 22:15
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Pátek, Květen 13, 2016 - 06:00
Main news: 
Není hlavní zpráva
Poznámka: 
perex (pouták)
Superhomepage: 
NE

Spasitelé i poznamenaní. Tři fotografové dokumentují 120 let Ruska

$
0
0
Share

František Krátký (1851–1924), fotograf z Kolína, se do Ruska vypravil už před 120 lety. Jeho cílem bylo zvěčnit korunovaci cara Mikuláše II. „Došlo tam k ušlapání téměř tisíce čtyř set lidí v tlačenici a on to fotografoval,“ popisuje kurátor jeden z okamžiků, které se Krátkému podařilo zachytit.

„Sjednocuje je ale pohled na fotku jako na dokument, jímž přispívají k pochopení, co je vlastně duše Ruska.“ 

Pavel Scheufler

kurátor

Po druhém vystavujícím – neznámém, vášnivém fotoamatérovi z legií – zůstal cyklus kolorovaných diapozitivů. Mezi nimi i snímek v úvodu článku. „Jmenuje se Hrbáč vede slepého,“ upřesnil kurátor. „Ti dva jsou spolu vlastně propojení. Protiválečná fotka nemusí vždycky ukazovat jenom válku jako boj, ale i jako to, co bylo na osudech běžných lidí.“

video

Reportáž: 120 let Ruska ve fotografiích

Třetici uzavírá současná fotografka Dana Kyndrová. Rusko navštívila poprvé v roce 1976, od té doby se do země vracela s fotoaparátem pravidelně čtyřicet let. Zaznamenala přitom Rusy – jejich ikony a touhy, které vydala loni ve stejnojmenné knize. „Jsou určité momenty typické pro ruský národ. Určitý mesianismus. Oni jsou přesvědčení, že jsou spasitelé, to trvá dodnes,“ říká. Toto téma je pro ni ale prý už uzavřená kapitola.  

Příběh Ruska v letech 1896 až 2016 vypráví galerie Art in Box do 28. května.

Co je pro Rusko typické, zvláštní a neměnné a naopak, co se změnilo? Otázky, které si klade výstava s názvem Rusko 1896–2016. Posledních sto dvacet let největšího státu světa představují v pražské Galerii Art in Box prostřednictvím fotografií tří českých autorů, každý žil v jiné době. Dva mají jméno, jeden byl neznámým legionářem.

120 let Ruska zachytili tři fotografové
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 13:45
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Pátek, Květen 13, 2016 - 17:21
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Nejlíp to v audioverzi mele Mlýnu na mumie

$
0
0
Share

Mlýn na mumie je staropražská detektivka. Hlavní hrdina, poživačný komisař Durman, vyšetřuje sérii bizarních vražd, hodně času ale věnuje i ženským vnadám či zrzavému moku. 

„Nejzásadnější je autorův krásný, košatý jazyk, který je poživačný svými výrazovými prostředky. Je nádhera na tom pracovat.“

Dimitrij Dudík

režisér Mlýnu na mumie

Stančíkův román namluvili Ivan Řezáč a Zdeněk Maryška. V kategorii pro nejlepšího interpreta ale nezvítězili. Tím je Norbert Lichý díky Motýlkovi, bestselleru o nespravedlivě odsouzeném Francouzi Henrim Charrièrovi k nuceným pracím na Ďábelských ostrovech. Knihu proslavila filmová verze se Stevem McQueenem v titulní roli.

Nejlepší interpretkou se stala herečka Taťjana Medvecká za četbu Himmlerovy kuchařky. Francouzský autor Giesbert Franz-Olivier provádí na příběhu stoleté ženy dějinami 20. století. „Přiznám se, že tahle baba mě strašně rozčilovala, vůbec mi nebyla sympatická,“ přiznala herečka. 

Celkem se o cenu Audiokniha roku, pořádanou Asociací vydavatelů audioknih, utkalo 76 titulů od 21 vydavatelů. O téměř třetinu více než loni.   

Mlýn na mumie vítězí i na poli audioknih. Román Petra Stančíka, který loni získal ocenění Magnesia Litera, se nyní stal vítězem odborné ankety Audiokniha roku. Za nejlepší interpretku byla označena Taťjána Medvecká, z herců literární text nejlépe namluvil Norbert Lichý.

Audioknihou roku 2015 je Mlýn na mumie
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 16:30
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Pátek, Květen 13, 2016 - 20:00
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Fotku ano, selfie ne, vzkazují kasteláni návštěvníkům

$
0
0
Share

Povolení památkářů má ale svá pravidla. Nesmí se používat blesk a nosit stativ nebo takzvanou selfie tyč. „Stativy a selfie tyče můžou poškozovat exponáty nebo ohrožovat návštěvníky a užití blesku může nějakým způsobem ohrozit exponáty, především obrazy,“ vysvětlila průvodkyně po hradě Bečově Lenka Svášková.

Po krátké době už je ale jasné, že focení přináší i problémy. V Bečově to prodlužuje prohlídky o pět až deset minut. „Vlastně každý návštěvník, který fotografuje, čeká, až se místnost vyprázdní, průvodce se pak musí přizpůsobovat zkrácením textu,“ uvedla Svášková.

Na státních památkách není třeba za focení platit. Národní památkový ústav si od toho slibuje větší propagaci. „Zákaz focení, který do této doby platil plošně, byl jakýsi přežitek, pro nás je to příležitost jak prezentovat hodnoty našeho kulturního dědictví,“ uvedla mluvčí NPÚ Jana Tichá.

video

Fotku ano, selfie ne, vzkazují kasteláni návštěvníkům

Na většině státních památek zatím fotografování neomezují. Konečné rozhodnutí je ale na samotných kastelánech. Fotografovat se nesmí například na zámku Bečov nad Teplou v trezorové místnosti s největším pokladem, relikviářem svatého Maura. Kdo bude chtít obrázek zlaté románské tumby, považované za největší český poklad hned po korunovačních klenotech, musí si koupit pohlednici.

Na zámku v Jindřichově Hradci se snaží, aby byl provoz vstřícný ke všem, tedy i k těm, kteří si chtějí užít nerušenou prohlídku a výklad. Fotografovat je tak možné na trase B, kde jsou skupiny menší, ale například na trasách A a C, tedy v Adamově stavení, bude zatím focení i nadále zakázáno.

Státní hrady a zámky mají za sebou už měsíc a půl provozu v nové sezoně. Většina kastelánů letos poprvé turistům povolila fotit interiéry, což bylo dříve na státních památkách zakázané kvůli bezpečnosti exponátů. Naopak soukromé a městské památky často prodávají k focení povolenky.

Fotku ano, selfie ne, vzkazují kasteláni
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 17:15
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Pátek, Květen 13, 2016 - 19:53
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Jekyll a Hyde na jednom jevišti? No to bude tanec!

$
0
0
Share

Asi nejznámější rozdvojenou osobnost stvořil Robert Louise Stevenson v roce 1866. V jeho knize doktor Jekyll vynalezne prostředek, jak se převtělit do svého skrytého, zlého já. Mr. Hyde tak dostane prostor páchat zločiny a dopřát si všechny možné neřesti.

„Když člověk čte ten příběh, řekne si, že je pro tanec nezpracovatelný. Musela jsem hodně zasáhnout, v podstatě vytvořit úplně nové libreto,“ podotkla autorka, choreografka i režisérka tanečního představení Marika Hanousková. Připsala například dvě ženské postavy - Jekyllovu snoubenku a Hydovu oběť. 

video

Reportáž: Jekyll & Hyde tančí v Liberci

Na rozdíl od většiny adaptací v novém představení ztvárňují Jekylla a Hyda dva tanečníci. „Kdybych mohl mluvit, každý pochopí po první větě, že jsem zlý, ale vyjádřit zlo mimikou je těžké,“ připustil Jaroslav Kolář. Jeho hodný protějšek ztvárnil Alexej Jurakov.  Doplňuje je ještě činoherec Tomáš Váhala coby advokát.  

Temné stránky v příběhu muže, který probudil své horší já, Šaldovo divadlo poprvé zkoumalo v pátek 13. května. V repríze představení odehraje hned oba následující víkendové večery. 

Kde je hranice mezi dobrem a zlem? Doktor Jekyll a pan Hyde by o tom mohli vyprávět. A také vypráví - ovšem nejen slovy, ale i tancem v novince Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Baletní horor se inspiroval slavnou knižní předlohou.

Jekyll & Hyde tančí v Liberci
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 15:30
Speciální umístění: 
Domicil: 
Datum aktualizace: 
Sobota, Květen 14, 2016 - 09:30
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Na smrt jsou v Cannes krátký... filmy

$
0
0
Share

Mladého právníka – odpůrce trestu smrti – život postaví před těžkou zkoušku. V okamžiku, kdy dva muži brutálně zavraždí jeho milovanou ženu, musí rozhodnout o jejich osudu i tom, jak s tím dál žít.

„Může se okamžitě pomstít nebo nechat pachatele odsoudit k smrti a tím zradit své ideály. Třetí možnost je odpustit,“ upřesnil mužovu volbu režisér Leon Lee. Při natáčení třiadvacetiminutového dramatu si prý sám prošel dilematem. 

„Můj film je také o tom, jak moc je člověk věrný svých ideálům, když je konfrontován s nějakou překážkou. To se týká i mě. Když hodně obětuji, budu stále chtít udělat svůj film, nebo si vyberu jinou cestu?“ vysvětlil.

Nejvyšší trest smrti a jeho zrušení je stále živým tématem na celém světě. Dosud platí i na Tchaj-wanu, odkud nadějný režisér Leon Lee pochází. Jak se jeho hrdina nakonec rozhodl, ale ve svém filmu neprozradil – volbu nechává na divácích.

Ti si z dalšího programu festivalu mohou vybírat do 22. května. 

Na festivalu v Cannes, právě probíhajícím francouzském svátku, se představují i krátké filmy. V ní zaujal snímek The Day to Choose, tedy Den volby. Debut mladého režiséra Leona Leeho z Tchaj-wanu pojednává o kontroverzním tématu – trestu smrti.

V Cannes promítli krátký Den volby
zdroj:
ČT24
V Cannes se představil krátký Den volby
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 18:45
Speciální umístění: 
Domicil: 
Datum aktualizace: 
Sobota, Květen 14, 2016 - 17:45
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Univerzita Karlova dostává obrazovou lekci z historie

$
0
0
Share

Se jménem a osobností Karla IV. je spojena řada staveb a památek. Některé z nich web ČT24 připomněl ve fotogaleriích. Které si ještě můžete prolistovat?

Když Karel IV. založil 7. dubna 1348 pražskou univerzitu, byla první z vysokých učení na sever od Alp a na východ od Paříže. Měla čtyři fakulty: teologickou, svobodných umění, právnickou a medicínskou. Jak dál pokračovala historie této školy a jak je spojena s dějinami? Projděte si fotogalerii, která vznikla u příležitosti 700. výročí narození jejího zakladatele.  

Obrazem: Historie Karlovy univerzity
zdroj:
ČT24
Karel IV. zakládá Vysoké učení pražské (Karlova univerzita - 1348). Reprodukce fresky malíře Josefa Matyáše Trenkwalda z Letohrádku královny Anny.
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 19:00
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Sobota, Květen 14, 2016 - 15:05
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Recenze: Mia madre je intimní studie o loučení, pochybnostech a naději

$
0
0
Share

Dvaašedesátiletý italský filmař Nanni Moretti má zhruba stejně rozsáhlou filmografii hereckou, scenáristickou a režijní. A také pověst tvůrce, který už dávno přestal být pouze nadějí italské kinematografie a stal se, po smrti Ettora Scoly (Tančírna) počátkem tohoto roku a vedle Giuseppeho Tornatoreho (Bio ráj), Roberta Benigniho (Život je krásný) či Paola Sorrentina (Velká nádhera), jedním z těch italských filmových tvůrců, o kterých se ve světě ví a kteří připomínají staré zlaté časy italského filmu.

Osobní film

Morretti působí dojmem umělce, který nikam zbytečně nechvátá, dokáže si počkat na své téma a sdělit i zdánlivě všední příběh někoho odnaproti z vaší ulice způsobem, že mu budete pozorně naslouchat, aniž by zbytečně tlačil na režijní a scenáristickou pilu, neboť prakticky u všech svých opusů je (spolu)podepsán i pod scénářem.

Z jeho autorských filmů je patrné, že jako scenárista ví, co chce říci, a jako režisér umí zvolit ty správně výmluvné prostředky, jak to sdělit. A když se – tak jako v případě Mia madre – do jeho látky výrazně otiskne i jeho osobní, autentická životní zkušenost a hluboký, osobně procítěný prožitek ze smrti vlastní matky, prolne jeho vyprávěním i silná a přesvědčivá autobiografická emoce, kterou mu věříte a kterou s ním prožíváte.

A platí to o to více, že si v tomto snímku zahrál i jednu z klíčových mužských rolí bratra Giovanniho, který se se svojí sestrou Margheritou střídá u lůžka jejich umírající matky, učitelky latiny Ady, jíž se v nočním šeru nemocničního pokoje šeptem ptá „Spíš?“ – a vy spolu s ním čekáte, zdali mu ještě odpoví. Jen Nanni Moretti ví, kolik z jeho vlastní bolestné zkušenosti bylo do tohoto osobního snímku přeneseno a nakolik tenhle projekt vznikl právě proto, aby se mohl takto osobně a za sebe vyslovit.

Moretti a jeho „druhé já“

„Natoč něco nového, Margherito!“ Takhle Moretti oslovuje své „alter ego“ a říká tak jako režisér hodně z toho, co sám cítí a prožívá. Jako by se ztotožnil s Margheritinými pochybnostmi na place, kde hledá správné aranžmá velké davové scény, pře se s kameramanem, který má rád příliš agresivní vizuál, a radí hercům, jak se sžít s postavou a zároveň stát vedle ní (a být tak trochu i sám sebou).

 

Jako by se spolu s ní svěřoval, jak obtížně se zvládají emotivní výbuchy či chatrná příprava zpovykané filmové hvězdy, v tomto případě Barryho Hugginse, kterého ztělesnil živelný John Turturro, jenž si scény, kde vystupuje, neomaleně krade pro sebe. Jako by všechno, co Margherita prožívá na place i v nemocničním pokoji u své matky, říkal Moretti hodně i sám za sebe, což dodává jeho snímku subtilní emotivní tenzi a zvláštní autobiografický kolorit.

Film neokázalých emocí

Mia madre (nezaměňovat se stejnojmenným dvoudílným televizním filmem Rickyho Tognazziho z roku 2010) není žádným tempařským snímkem, neboť Moretti je spíš režisérem pomaleji plynoucího času a úsporného prostoru, v němž se klíčové postavy pohybují střídavě především ve třech základních prostředích (na place při natáčení, v nemocnici u lůžka nemocné matky a posléze i v jejím bytě, kde se nakonec všichni sejdou). 

V citlivě sestaveném castingu dominuje jedna z právem hodně oceňovaných italských hereček Margherita Buyová, kterou se egocentrický Turturro marně snaží vytlačit do „kantny“, své si tu odpracoval i stmelující klid Nanniho Morettiho a vyrovnané (nikoli ve smyslu odevzdané) herectví Giulie Lazzariniové v roli Ady, na kterou budou mnozí vzpomínat.

Mia madre (oceněná i na loňském MFF v Cannes) je film neokázalých emocí a úsporných gest, z něhož si můžete (budete-li chtít) odnést z kina mnohé v sobě a s sebou.

Margherita, režisérka v životem ošoupaném středním věku, má problémy nejen na place, ale také vážně nemocnou matku, partnery na baterky a dceru, ke které hledá složitě cestu. Na jednu unavenou ženskou toho fakt není málo. Navíc je alter egem italského tvůrce Nanniho Morettiho, který o ní (a vlastně i o sobě) natočil film. Do českých kin snímek Mia madre vstoupil tento týden.

Recenze filmu Mia madre
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Sekundární popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 19:30
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Sobota, Květen 14, 2016 - 12:18
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Recenze: Sovětské báchorky z lidové ošatky babičky Ulické

$
0
0
Share

Nenabízí ovšem žádný encyklopedický sumář dějin, jako spíše ornamentálně propletené malé příběhy odkazující nezakrytě k ruské lidové slovesnosti. To je její základní osnova, kvalita i zřetelný limit.

Předivo nekončících ruských příběhů

Nad sumářem kapitol o celkové rozloze téměř 500 stran se čtenáři může na počátku až tajit dech. Tento moment rozhoduje. Jakmile ale jednou vstoupíte do příběhů – jejichž hlavními hrdiny jsou na prvním místě příběhy trojice chlapců dospívajících v muže (Ilji, Saňi a Michy) – jen těžko se lze odtrhnout od přediva jejich podmanivé síly. Jsou tu ale i nezanedbatelné ženy – Olga, Tamara, Aljona…

Individuální osudy hrdinů tu nejsou pouze samy pro sebe, ani jako ryze osvětová ilustrace útrap sovětského bezčasí, nýbrž slouží jako záminka k jakési zvláštní vyšší lidové filozofii dějin. Od počátků konce jedné epochy (tání) přes příkrovy útrap všudypřítomné totalitní moci (procesy, perzekuce) až k jakémusi fatálnímu rozuzlení (úmrtí, emigrace) provází nás autorka zákrutami osudů ve snaze přisoudit tomu nějaký smysl.

Příběh ruský účelový?

Zjevně onen smysl nenachází v racionalitě věcí. Povaha moci je podle ní ze své podstaty iracionální. Přesto životní příběhy, zauzlující se do kokonu, z něhož se líhnou utrápení motýli (původní název knihy měl znít Imago), udivují svojí až předvídatelnou účelovostí.

Autorka, čerpající z mnoha v zásadě historicky známých životů sovětských umělců, jejichž vyčerpávající souhrn poskytuje překladatelka Alena Machoninová v doslovu, sama připouští, že je pro ni důležitá osvěta; nakladatelství na ni upomíná na záložce v poznámce o didaktičnosti.

Ukázka: Zelený stan (zdroj: Paseka)568.13 KB

Mohl by to být zásadě i jen příběh jediný, jak také nazvala Ulická jednu kapitolu, totiž příběh ruský. Ale protože i v Rusku, stejně jako kdekoliv jinde na světě, se jedná také o osudy individuální, jež jsou v jejím podání situovány geograficky na území bývalého Sovětského svazu, působí tato snaha sice efektně, vyznívá ale nakonec uměle. Ona sama naštěstí neaspiruje na jakousi transcendentální ruskou ideu (Berďajev) a úvahy o ruské duši traktuje spíše ironicky.

Dojetí i smutek z báchorek babičky Ulické

To ale neznamená, že v rámci svého didaktického psaní neumí Ulická vykouzlit více než trochu vyvařenou disidentskou sebepropagaci. O disidentství je ale kniha, nevyhýbající se nakonec ani slavným konkrétním jménům (Solženicyn, Brodskij, Ščaranskij), velmi: podává vývoj vzniku samizdatu, opisuje jejich kruhy i potíže – včetně boje o ideál, který někdy vykrývá nepřímo ten pravoslavný koncept ruské svatosti.

Působí osvobodivým dojmem, když do těchto příběhů vstupuje ironie a poskrovnu i nám bližší skepse. Československo, mimochodem, je v knize zmíněno více než v malém množství: s patosem (při popisu protestů proti invazi v srpnu 1968), ale i konzumem (pivo, nábytek).

Název knize, tedy Zelený stan, dala ovšem kapitola, v níž stan není žádná tábornická proprieta, ale stan doslova boží, k němuž všichni směřujeme a kde se rovněž shledáme. Zájemci o judaismus v tom snadno odhalí i onen vyšší smysl, neboť židovství není v knize pouze módní scénografie.

Budete-li nad knihou Ljudmily Ulické plakat, či se třeba smát, bude záležet jen na vás. Na čtenáře, neznalého dějin této východní destinace, jež neztratila na svých velmocenských ambicích ani dnes, může sémě didaktické osvěty v duchu těchto ruských báchorek zapůsobit mocně.

Babička Ulická, ona příslovečná bábuška lidové slovesnosti, která toho přeci jenom zná více, než tu poněkud tendenčně ze své literární ošatky vypsala, může svými báchorkami vyvolat dojetí, ale možná je to pouze jeden velký smutek – a může být pouze a toliko ryze český. Paměť totiž není jen jedna.

Ljudmila Ulická: Zelený stan (Zeljonyj šaťor). Přeložila Alena Machoninová. Vydalo nakladatelství Paseka, 2016.

Paměť je ošidná kategorie. Potvrzuje to i poslední román Zelený stan z pera ruské spisovatelky Ljudmily Ulické. Kniha zahrnuje čtyřicet let sovětské historie: od smrti diktátora Stalina po úmrtí básníka Brodského – ve třicítce kapitol. 

Recenze knihy Zelený stan
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 19:30
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Sobota, Květen 14, 2016 - 19:30
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

ŽIVĚ: Gabriela Gunčíková hájí hlas ČR ve finále Eurovision Song Contest

$
0
0
Share

Do finále písňové soutěže Eurovision Song Contest se poprvé probojovala také zástupkyně České republiky – Gabriela Gunčíková. Výsledek se očekává krátce po půlnoci. Jako host vystoupí americký hudebník Justin Timberlake.

Gunčíková ve finále Eurovision Song
zdroj:
ČT1
breaking_news: 
ŽIVĚ: Gabriela Gunčíková ve finále Eurovision Contest Song
Hlavní popis
Sobota, Květen 14, 2016 - 21:00
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Sobota, Květen 14, 2016 - 21:08
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

„Největší Čech“ byl taky jen člověk. Národní galerii zajímá skutečný Karel IV.

$
0
0
Share

Panovníka, od jehož narození uplynulo 14. května 700 let, přibližuje na dvě stě exponátů. Jsou výběrem kulturních a uměleckých památek Karlovy doby, většina z nich je k vidění vůbec poprvé.

„Zcela výjimečně a na pouhý týden bude vystavena Zlatá bula císaře Karla IV. z roku 1356, hlavní zákoník platný až do konce říše v roce 1806,“ upozornil na jeden z nejvzácnějších exponátů autor výstavy a ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Po 667 letech se také na území Čech vrací koruna, kterou se Karel IV. nechal korunovat v Cáchách římským králem. Samostatnou reportáž o ní natočila Česká televize:

video

Po 667 letech se do Čech vrátila koruna z Cách

Po 667 letech se do Čech vrátila koruna z Cách

Spolukurátorka výstavy Helena Dáňová o vzácných exponátech

 

Galerie se nespokojila jen s Karlovou panovnickou prezentací, podporovanou uvážlivou volbou malířů, sochařů a stavitelů. Neche ho představit jen jako „úspěšného sběratele královských korun“. Připomíná například bouřlivé diskuse nad novou „zvrhlou“módou, kterou Karel se svou první ženou Blankou z Valois přinesl do Prahy z Paříže.

A zmiňuje také císařovo holdování rytířským turnajům. Jeden z nich se mu stal bezmála osudným a navždy poznamenal jeho podobu, když byl v roce 1350 zasažen protivníkovým dřevcem, který mu zlomil dolní čelist, rozdrtil krční obratle a poškodil míchu.

 

Mnoho osobnějších předmětů Karla IV. se do dnešní doby nezachovalo. K vidění budou fragmenty císařova pohřebního roucha nebo rukavice, kterou podle legendy zanechal sám panovník městu Neustadt an der Waldnaab. Soudě podle příliš malé velikosti ale pravděpodobně přímo jemu patřit nemohla.

„Cílem výstavy je Karla IV. představit nejen jako ‚největšího Čecha', ale jako mnohovrstevnatou historickou osobnost s jejími pozitivními i stinnými stránkami. Neméně důležitou roli hraje dobový kontext, jako jsou klimatické změny, hladomory, židovské pogromy, morové epidemie, finanční krize a v neposlední řadě samozřejmě rozkvět umění a architektury.“

Jiří Fajt

ředitel NG

S osobností a dobou Karla IV. se návštěvníci mohou seznámit ve Valdštejnské jízdárně (do 25. září) a také v historických prostorách Univerzity Karlovy v Karolinu (do 31. srpna). Z Prahy se pak výstava na podzim přesune do norimberského Germánského národního muzea.

„Byl prostřední postavy, podle ponětí Němců spíše malé, přihrblý, černého vousu a hlavy zpředu holé,“ popsal kronikář Matteo Villani Karla IV. v roce 1363. Národní galerie se rozhodla jeho osobnost představit zevrubně. S věcmi dobrými i špatnými, z pohledu příznivců i odpůrců. Česko-bavorskou zemskou výstavu Císař Karel IV. 1316-2016 otevírá v neděli 15. května.

NG hledá skutečného Karla IV.
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 19:30
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Neděle, Květen 15, 2016 - 10:54
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Z festivalu v Cannes: Opatrnosti není nikdy dost. Ani odvahy

$
0
0
Share

Clooney nevolí Trumpa

Proslov si letos neodpustil třeba americký herec George Clooney na adresu Donalda Trumpa a prezidentské kampaně ve Spojených státech. Clooney je přesvědčen, že Donald Trump prezidentem zvolen nebude čistě proto, že „strach není to, co řídí naši zemi“.

Trump je ve skutečnosti výsledek zpravodajských programů, které nejdou do hloubky a nekladou otázky. 24hodinové zpravodajství neznamená, že dostanete víc zpráv, ale že slyšíte stejné zprávy víckrát.“

George Clooney na festivalu Cannes 2016

Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Zannoni Julien

O své názory se Clooney podělil při uvedení amerického mainstreamového filmu Hra peněz (Money Monster, režie Jodie Fosterová), kde hraje po boku Julie Robertsové. Příběh vypráví o zbankrotovaném finančníkovi, který zaútočí během živého televizního vysílání.

Festival pod kontrolou

Některé věci se ale mění – letos propíraná bezpečnostní opatření se ještě zpřísňují. Krátce před festivalem je přijel obhlídnout francouzský ministr vnitra. Do kina se pořád vstupuje jako do letadla bez lahviček a bez jídla, ale kontroly probíhají ve větší vzdálenosti od hlavních vchodů a zesílily hlavně ve vedlejších kinech. Festivalový palác pod velkou ochranu spadl už loni po událostech v Charlie Hebdo.

A hrozbám teroristických a jiných útoků se první festivalové filmy brání po svém. Na jedné straně jsou zahleděné do sebe a svých příběhů, jako by se ve světě nic nedělo, na druhé straně vnímavějším příjemcům podtón filmů prozrazuje, že se ho dění ve světě dotýká.

Tvorba je porod

K těm patří například odvážný snímek Stát zpříma (Rester Vertical). Natočil ho francouzský režisér Alain Guiraudie, který v Cannes provokoval před třemi lety filmem Cizinci od jezera s tématem homosexuality. Hlavním hrdinou jeho nového filmu je autor, co hledá inspiraci v toulkách po Francii. Na venkově se seznámí s ženou, ta mu porodí dítě, ale trpí poporodní depresí a péče o dítě zůstane na něm. K tomu se potkává s dalšími rozmanitými postavami, které se v příběhu vzájemně proplétají. A do toho ho uhání vydavatel s žádostí o rukopis.

Kdo se na tento film bude dívat jako na realistický příběh o muži, který se nečekaně musí postarat o své dítě a vypořádat s dalšími prekérními nástrahami, nejspíš těžko porozumí některým absurdním, drastickým nebo nesmyslným zvratům v příběhu. Kdo ale přistoupí na hru, že celý film je metaforou o těžkostech při psaní díla, pak se mu příběh ukáže v úplně jiném světle.

Narozené dítě znamená zrod díla a odebrání dítěte sociální pracovnicí moment, kdy autor dílo odevzdá, a to pak žije svým vlastním životem. S tím, že nese zodpovědnost za to, co napíše. To když zaplňuje prázdnou stránku nesmysly a požadavky doby i vydavatelů na úpěšnou story, v níž nesmí chybět sex a smrt.

Nápady došly

Jiní stálí účastníci canneského festivalu Francouz Bruno Dumont nebo Rumun Cristi Puiu patří do kategorie těch, co si hrají na velké umění. Dumontově grotesce Ma Loute po dvaceti minutách nápady došly. Nezachrání je ani kreace Juliette Binocheové v příběhu z předminulého století, kdy šlechta je zdegenerovaná a chudina provozuje kanibalismus.

Reálněji se tváří rumunský příspěvek Sierra Nevada. Po pozvání na rodinnou oslavu na tři hodiny do panelového bytu se brzy dostaví pocit, že postavy tlachají o všem a o ničem, o politice i o zdraví, o manželství a minulosti. Nejradši byste si sedli někam do rohu a přečkali povinnou oslavu bez povšimnutí.

Jediný egyptský nepokoj

Potom jako jeden z nejlepších filmů prvních festivalových dnů vychází egyptský Nepokoj (Eshtebak), zahajovací film paralelní sekce Určitý pohled a jediný film z Egypta v hlavním programu v Cannes. Vrací do dob krvavé občanské války 2011–2013. A je to první film, který měl čas na odstup a reflexi tehdejších událostí.

Egyptský film Nepokoj (Eshtebak)
Zdroj: Festival de Cannes / Film Clinic & Sampek Productions’

Odehrává se v jeden den v Káhiře během rozsáhlých nepokojů podpůrců či odpůrců Muslimského bratrstva. Policejní vůz po městě postupně zatýká stávkující a výtržníky i náhodné lidi, které zachytí při pouličních protestech. Tahle malá skupina lidí různých politických či náboženských názorů se musí domluvit, aby vůbec v malém prostoru byla schopná bez úhony zvládnout přesun.

Letos osmatřicetiletý režisér Mohamed Diab byl sám velmi aktivní v době protestů i po nich, a pak se sám stáhnul do ústraní, aby na svůj film neupozorňoval a mohl ho dokončit bez velkého zásahu cenzury. „Největší poznatek, který jsem si z revolučních dob odnesl, bylo rozdělení společnosti,“ přiznává režisér. „Těch uplynulých několik let změnilo můj pohled na historii a humanitu tak, že už nesoudím lidi jako předtím.“

Francouzi považují filmový festival v Cannes za svůj symbol a nedají na něj dopustit. I letošní 69. ročník má neměnné symboly – červený koberec, hysterii fanoušků kolem hvězd a nervozitu filmařů a kritiků kolem světových premiér. A čekají se velké filmy a padají velká slova. Nechybí ani reflexe aktuálního dění.

Glosa: Odvaha a opatrnost v Cannes
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Hlavní popis
Pátek, Květen 13, 2016 - 22:45
Speciální umístění: 
Domicil: 
Datum aktualizace: 
Neděle, Květen 15, 2016 - 15:45
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Videoprohlídka: Co je za dveřmi pražské Invalidovny?

$
0
0
Share

Kramářova vila, Petschkův palác nebo podzemní kryt Thomayerovy nemocnice - festival architektury Open House o víkendu otevírá pro veřejnost ne zcela přístupné pražské budovy. Podívat se mohou zájemci do padesátky objektů. Kamery České televize zamířily do Invalidovny, podle zájmu návštěvníků jednoho z nejatraktivnějších prostor letošní přehlídky.

Invalidovna v Praze se otevřela lidem
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Prohlídka pražské Invalidovny
Hlavní popis
Neděle, Květen 15, 2016 - 12:00
Speciální umístění: 
Domicil: 
Datum aktualizace: 
Neděle, Květen 15, 2016 - 14:05
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Autor Sofiina světa: Příběhy jsou důležité. Život je přece epický

$
0
0

Rozhovor s Josteinem Gaarderem

Sofiin svět jste vydal na začátku 90. let. Od té doby vyšel v 64 jazycích a prodalo se ho 40 milionů výtisků. Překvapil vás ten úspěch? Protože filozofie není zrovna slovo, které by prodávalo. 

Ano, byl jsem jednoznačně překvapený. Dnes ale více rozumím důvodům, které byly za úspěchem této knihy. Filozofie je sice příliš akademické, příliš těžké téma, ale zní přece jen zajímavě, zvlášť když lidé viděli příležitost přečíst si historii filozofie s příběhem, psaným pro náctileté. Filozofie se navíc ptá na univerzální otázky a ty jsou platné všude ve světě, v Japonsku, stejně jako v Brazílii. 

Zastupujete na Světě knihy severskou literaturu. Vysvětlete mi, jak je možné, že ze skandinávské tvorby jsou tak populární zrovna detektivky. 

Určitě to má něco do činění s tím, jak přemýšlíme, protože lidský mozek je založený na příbězích. Já tedy nepíšu noir, ani fantasy, ani detektivky. Fantazie je samozřejmě v mých knihách přítomna, ale je pro mě důležité, aby byla nějakým způsobem napojena na lidskou mysl. Když mi řeknete sen, který se vám zdál, tak mi dáváte dvě informace: říkáte mi něco o tom snu, to může být třeba pohádka, zároveň mi říkáte něco o sobě. 

Vy píšete příběhy. Pokud byste měl napsat příběh skandinávské literatury, jak byste ho vyprávěl?

Možná bych začal tím, že máme dlouhé zimy. Televize se k nám dostala až v 60. letech, do té doby jsme měli jen ty dlouhé noci, dlouhé zimy a předtím, i když byli lidé negramotní, tak si sbírali a vyprávěli příběhy. Kdybych měl napsat příběh norské literatury, musel bych určitě začít tady. A pak je tu taky tma, temno ve smyslu tajemna a fantazie a představivosti. 

Je tedy důležité, aby lidé chápali příběhy. 

Malé děti ještě předtím, než začnou pořádně mluvit, už vypráví příběhy. To, že žijeme, že jsme v našem světě, je přece epický žánr, je to něco s příběhem. Také si myslím, že je pro dospělé nesmírně důležité, aby četli svým dětem. Nejen kvůli příběhu, ale také kvůli té situaci, čtení příběhů dává dětem i dospělým smysl, že někam patří. Rodiče se velmi zabývají výživou anebo čištěním zubů, ale měli by dávat pozor i na to, jak se dítě rozvíjí psychologicky. Stejně jako si můžete zkazit zuby cukrem, si můžete pokazit vaši mysl tím, že čtete špatné příběhy, třeba různé stránky na internetu. A všude jsou špatné příběhy, které nejsou „výživné“.  

Share

Příběhy jsou důležité, nepochybuje norský spisovatel Jostein Gaarder. Autor základů filozofie Sofiin svět, za jejichž úspěchem podle něj stojí právě to, že jsou zároveň příběhem. Gaarder je v těchto dnech hostem pražského veletrhu Svět knihy, kde také poskytl rozhovor České televizi.

Jostein Gaarder: Příběhy jsou důležité
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Rozhovor s Josteinem Gaarderem
Hlavní popis
Neděle, Květen 15, 2016 - 18:45
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Neděle, Květen 15, 2016 - 20:00
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Z festivalu v Cannes: Tanec mezi hvězdami

$
0
0

Navzdory tomu se všichni v Cannes shodují, že je tu oproti minulým letům letos méně lidí a méně neprůchodných davů. Příčiny jsou dvě a zjevné - zřejmě se někteří rozhodli účast v Cannes vypustit po útocích v Paříži a Bruselu. K takovému rozhodnutí jim mohlo dopomoct i to, že Cannes se během festivalu stává stále dražším a dražším místem. Třebaže je menší počet diváků patrný, čísla o počtu obchodníků v Cannes pokles neukazují.

Ze slavných jmen se nenechal odradit třeba Steven Spielberg. Přijel s adaptací pohádky Obr Dobr, který se tu promítl ve světové premiéře před velkou prázdninovou distribucí. Příliš uhlazený, příliš zadumaný a poněkud nezáživný, tak aspoň referují o filmu recenze v Cannes.

Vedle Spielbergovy novinky, která má i přes vlažné ohlasy své v kinech na celém světě jisté, vystřeluje Cannes ve svém tradičním mixu superhvězd a málo známých osobností na oběžnou dráhu například film Tanečnice a jeho herečky Soko a Lily-Rose Deppovou.

Lily-Rose Depp a Soko na festivalu v Cannes
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Joel Ryan

Tanečnice byla natočena ve francouzsko-belgicko-české koprodukci, ale z českých reálií tam není nic, koprodukce je jen finanční. Francouzská hudebnice Soko, známá z oblasti indie rocku a punkové scény, hraje průkopnici moderního tance Loïe Fullerovou na přelomu 19. a 20. století. Film líčí trnitou cestu Fullerové ke slávě vrcholící angažmá v pařížské Opeře. Lily-Rose Deppová se ve filmu objeví jako její následovnice i konkurentka Isadora Duncanová.

Obě herečky patří v Cannes k velmi fotografovaným i pronásledovaným – ta první kvůli bulvárním informacím, že se právě rozešla se svou přítelkyní Kristen Stewartovou, která je díky rolím v několika canneských filmech také na festivalu přítomná, ta druhá díky svým slavným hereckým rodičům Johnu Deppovi a Vanesse Paradisové.

La danseuse (Tanečnice)
Zdroj: Festival de Cannes/Shanna Besson-Wild Bunch Distribution

Ale festivalový lesk začíná obestírat film i z jiných důvodů. Stává se totiž dobře prodávaným titulem na filmovém trhu, což nepochybně dělá radost jeho režisérce Stéphanii Di Giusto a především producentovi Alainu Attalovi. Oba v Cannes přiznali, že do něj dali mnoho peněz i energie. „Byla to bláznivá výroba a teprve čas ukáže, zda to, že jsem režisérku tak bezvýhradně podporoval, byla správná volba,“ uvedl Attal.

A ještě jedna čerstvá, víc česká festivalová stopa. V sekci Cannes Classics byl uveden digitálně restaurovaný film Ikarie XB 1 režiséra Jindřicha Poláka z roku 1963. Hned svými úvodními scénami český sci-fi snímek připomněl ducha filmů 60. let. A přestože digitalizace film posouvá pro změnu do budoucnosti, není od věci se zamyslet, proč právě teď tenhle titul zaujal lidi v Cannes. 

Share

Každý den Cannes oznamuje nové hvězdy, nové filmy a nové prodeje. Fanoušky obšťastňují pohledy na Julianne Mooreovou, Juliette Binocheovou, Valerii Bruni Tedeschiovou, Stevena Spielberga, Gaela Garcíu Bernala, Micka Jaggera a mnoho dalších. A objevovány jsou i hvězdy vycházející, třeba dcera Johnnyho Deppa Lily-Rose.

Z Cannes: Tanec mezi hvězdami
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Steven Spielberg do Cannes přijel s pohádkou Obr Dobr
Konkrétní popis
Neděle, Květen 15, 2016 - 15:00
Speciální umístění: 
Domicil: 
Datum aktualizace: 
Pondělí, Květen 16, 2016 - 09:00
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Recenze: Studenti HAMU si nechali to nejlepší na začátek

$
0
0
Share

Jako první byla uvedena inscenace Markéty Jandové, kterou její autorka nazvala Pukání. Zabývá se v ní tématem osamělosti člověka v dnešní době, kdy může být jedinec sice zdánlivě obklopen lidmi, ale přesto se vnitřně cítit zoufale sám. Asi čtyřicetiminutové dílo večer otevřelo a bylo také jeho zdaleka nejlepším kusem. Představila se v něm silná a soudržná skupina tanečnic, všechny přesné a velmi suverénní v pohybu. Tři z nich jsou členkami Pražského komorního baletu (Jitka Tůmová, Lenka Bílková a Sabina Bočková), do čtveřice je doplnila Hana Turková.

Markéta Jandová přetavila do jevištní podoby vidění světa založené na určité zkušenosti. Její choreografie není jen sérií po sobě jdoucích popisných pohybů. V zšeřelém sále se jí podařilo z několika úhlů vykreslit lidskou melancholii a v jednotlivých sekcích analyzovat vnitřní stavy, které prožívá osamělý člověk, a to tak reálně, až se emocionální rozpoložení, v němž se nacházely čtyři ženy na jevišti, zeširoka neslo do publika.

Večer HAMU: Pukání
Zdroj: Divadlo Ponec
Autor: Michal Hančovský

To brzy po začátku vcelku přirozeným způsobem přivyklo pomalým, plynulým pohybům a konstantní dynamice díla. Dívky, ať už v sólech, či skupinových partech, po většinu času tak nějak vzdáleně připomínají mladá, bezbranná, ohrožená ptáčátka. Zakrývají se a brání se dotekům zvenčí, setkání se světem kolem nich, nepochopení. Při jakýchkoli, často fyzicky náročných pohybech, jsou ve svém napětí stále velmi vizuálně elegantní. Ať už by je fotograf zachytil v jakémkoliv momentu, chtě nechtě by připomínaly nějakou skulpturu či výtvarné dílo.

Vyznění choreografie podporují nápadité tmavé kostýmy (Kateřina Soukupová), které jsou nadmíru funkční, dívky se do nich choulí, ukrývají a využívají je i jako rekvizity, jsou její významnou složkou. Stejně tak i elektronická hudba, jednou rytmická, podruhé melancholicky rozervaná v disharmoniích, dodává tanečnímu sdělení na naléhavosti.

Inscenace plyne ve vlastním tempu, nemá hluchá místa a nenudí. Díky délce je ale myslím pro leckoho obtížné udržet stoprocentní pozornost až do jejího konce, byť vzdálenost hlediště od scény je v Ponci minimální a diváci jsou tím pádem do intimního dění na jevišti vtaženi daleko lépe než v jiném prostoru. Markéta Jandová každopádně patří k nejmladší generaci českých choreografů, která má do budoucna velký tvůrčí potenciál.

Večer HAMU: Pukání
Zdroj: Divadlo Ponec
Autor: Michal Hančovský

Další dvě díla už vysoko nastavenou laťku první části zdaleka nepřekonala. Autor druhé choreografie nazvané KoloЯRamA, Uladzimir Ivanov, ke své nové tvorbě říká: „Je to něco jako kaleidoskop nebo paleta, hra a přehlídka barev. Uvnitř tohoto seskupení se odehrává příběh.“

Ano, barevné kostýmy, celotrikoty a vzdušné sukýnky, v nichž bylo devět tanečnic a tanečníků oblečeno, souzněly s melodickou hudbou Johanna Sebastiana Bacha. Tanec jakoby se ale odehrával jen na povrchu a nezašel vůbec hlouběji. Situace a pohyby na jevišti sice nenuceně plynuly v jednom barevném vodopádu, ale nebyly v ničem příliš originální. Pohybové vzorce byly zastaralé a ani gesta samotná netryskala přímo ze srdcí tanečníků. Po smyslu nebo nějakém přesahu této choreografie jsem pátrala jen těžko.

Večer uzavřela taneční choreografie Petry Hájkové Congenita. Autorka se v ní pokusila nahlédnout do zákoutí nemoci motýlích křídel. Téma představila na situaci postižené ženy, která se svým stavem bojuje, seč může, a snaží se začlenit do společnosti. Stále dokola se střetává s nějakými překážkami a opakovaně si připomíná svou bezmoc. Námět to byl zajímavý, forma jeho zpracování už méně.

Dílo sice nabídlo dobré nápady jako například originální kostýmy (Eva Justichová). Tanečnice měly oblečeny průsvitné plastové šatičky, v dolních lemech jejich sukní se skrývaly stovky plastových víček. Ty pak dívky v jednu chvíli ze šatů vysypaly, víčka se rozkutálela po celém jevišti a hrála coby rekvizity. Po choreografické stránce ale nebyl kus nijak výrazný ani se jakkoliv nevymykal běžným trendům. Autorce se nepodařilo vystavět nosnou strukturu díla, chybělo i jeho vyvrcholení.

Ve večeru se tedy, jak už to u podobných studentských představení bývá, představily choreografie plnohodnotně profesionální i díla, jejichž autoři svůj umělecký výraz teprve hledají.

Pražské divadlo Ponec uvedlo v pátek 13. května komponovaný večer mladých choreografů z Hudební a taneční fakulty AMU. Své práce představili tři začínající umělci: Markéta Jandová, Uladzimir Ivanov a Petra Hájková. Pojetím i kvalitou to byla díla velmi různorodá.

Recenze komponovaného večera HAMU
zdroj:
ČT24
breaking_news: 
Žádný popis
Pondělí, Květen 16, 2016 - 08:15
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Pondělí, Květen 16, 2016 - 12:52
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Na Letnou se po 54 letech vrátí Stalin. Důvodem je Monstrum

$
0
0
Share

Snímek Monstrum sleduje osudy sochaře Otakara Švece, jeho ženy Vlasty (Zuzana Stivínová) a jeho žáka (Martin Kraus). Sochař Otakar Švec není ve filmu vyobrazen jako fanatický komunista, ale jako člověk, který se snažil normálně žít, zachovat si důstojnost, profesionalitu, lásku své ženy a důvěru kolegů. Tehdejší doba ale přivedla život umělce, který nečekaně vyhrál soutěž na Stalinův pomník, k tragickému konci.

Monstrum postavíme. A odpálíme

„Leitmotivem filmu bude niterné, sugestivní spojení intimního milostného vztahu manželů Švecových s ohromnou, nelítostnou masou žuly, která se postupně stává absurdním symbolem zániku nejen pro ně samotné, ale i pro celou společnost,“ říká kreativní producent Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině film Monstrum vzniká.

video

Reportáž: Na Letnou se vrátí Stalin

Reportáž: Na Letnou se vrátí Stalin

Představení filmu Monstrum

Osudové okamžiky / Stalinův pomník 1962

Archiv ČT24 / Stalinův pomník 1953

„To monstrum skutečně nad Prahou postavíme. A také ho později odpálíme. Ale to není to nejpodstatnější. Chceme vyprávět příběh noblesního člověka a velkého umělce, který jednou zaváhá, podlehne pokušení a podá ruku ďáblovi. Cesta k sebezničení se tak před ním, aniž to tuší, pomalu otevírá,“ říká režisér a scenárista Monstra Viktor Polesný, který pro Českou televizi naposledy režíroval snímek Zločin v Polné.

„Před lety se mi do rukou dostala knížka českého autora Rudly Cainera nazvaná Žulový Stalin. A když jsem ji přečetl, okamžitě jsem jejímu autorovi volal, že mě ta látka zajímá, protože je to dokonalý podklad pro dramatický film,“ vypráví Polesný. „Otakar Švec, to byl muž první republiky. Byl to výborný sochař, který shodou pro něj nešťastných okolností obeslal soutěž na Stalinův pomník s tím, že si byl jistý, že ji nevyhraje. Jenomže vyhrál. A v ten okamžik začala jeho životní tragédie,“ dodává režisér.

Část pomníku dotvoří digitální triky

Maketa dobově největšího sousoší v Evropě vznikala několik měsíců v dílnách na Kavčích horách. „Vyrobili jsme skoro šest metrů vysokou hlavu Stalina, kterou podepře ještě dalších šest metrů lešení. Část pomníku, který původně měřil kolem patnácti metrů, tak dotvoříme pomocí digitálních triků. I tak to bude ale po dobu natáčení pro Pražany asi nepřehlédnutelná stavba,“ říká výkonný producent Martin Lubomírský.

„Od prosince se v dílnách na Kavčích horách připravovalo několik různě velkých modelů, abychom mohli ve filmu ukázat výrobu pomníku ve všech jeho stádiích. K původnímu sousoší se nezachovala žádná technická dokumentace, takže jsme vycházeli z dobových materiálů, literatury, fotografií a filmů,“ dodává výkonný producent.

„Narodil jsem se v roce 1953, takže jsem jedno z nejstrašnějších období našich dějin prožil jen jako dítě. Ale pochopitelně jsem se z vyprávění a četby postupně dovídal o jeho zrůdnosti,“ uvádí představitel hlavní role Jan Novotný a o Otakarovi Švecovi říká: „Jeho osud byl odrazem kruté doby, v níž žil a tvořil. Fascinuje mě, jak je ta strašlivá doba dnes některými lidmi i z řad politiků bagatelizována a zlehčována.“

Sochař Otakar Švec u modelu Stalinova pomníku (1953)
Zdroj: ČTK
Autor: Rostislav Novák

Herec Martin Kraus dodává: „Padesátá léta znám díkybohu jen z vyprávění. Je strašné, co všechno jsme museli zažít a ustát. Postava Pavla Soukupa, kterou ztvárňuji, je zástupce mladé generace té doby. Ta generace, se svým temperamentem a bohémským životem, byla najednou součástí skutečně monstrózního průseru. Ani nevěděla jak.“

Natáčení snímku Monstrum začalo u Mladé Boleslavi. Kromě místa, kde Stalinův pomník ve své době stál, se bude natáčet také v dalších pražských lokacích, jako jsou Ledeburské zahrady, Střelecký ostrov, Národní památník na Vítkově nebo Akademie výtvarných umění.

Česká televize začala natáčet televizní film Monstrum režiséra Viktora Polesného. Snímek vypráví příběh sochaře Otakara Švece (Jan Novotný), který v padesátých letech minulého století zvítězil v soutěži o vybudování Stalinova pomníku. Na pražské Letné pro účely natáčení v příštích dnech vyroste maketa největšího skupinového sousoší Evropy své doby, které bylo známé také pod ironickým jménem Fronta na maso.

Na Letnou se po 54 letech vrátí Stalin
zdroj:
Česká televize
breaking_news: 
Hlavní popis
Pondělí, Květen 16, 2016 - 10:00
Speciální umístění: 
Domicil: 
Datum aktualizace: 
Pondělí, Květen 16, 2016 - 19:28
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Knihy rabína Šacha mají vlastní studovnu. Do Holešova dorazily z Izraele i USA

$
0
0
Share

„Chceme, aby tento prostor sloužil k tomu, k čemu byl původně vytvořen, aby zde židé měli možnost strávit čas studiem primárně Šachových knih. Je to služba, kterou poutníkům nabízíme,“ okomentoval vznik nové studovny správce holešovských židovských památek Vratislav Brázdil.

Upozornil, že synagoga je především poutním místem, přestože byla od znovuotevření v roce 1964 vnímaná spíše jako muzeum. Nyní ji navštěvují židé i z Izraele nebo Spojených států amerických. Studovna je tak zařízená dobovým nábytkem a přibylo i zařízení v přízemí modlitebny. 

Šachovy knihy se vrátily po několika stoletích

Sbírka Šachových děl není v Holešově náhodou. Některé z nich tam totiž napsal. Nejstarší z nich, která pochází z roku 1715, vyšla několik desítek let po jeho smrti. Většina holešovské sbírky pochází ze světových akcí. „Pro prodávající není často nejdůležitější cena, ale to, kam kniha doputuje. Jsou rádi, že půjde na místo, které má k judaismu vztah,“ uvedl ředitel Městského kulturního střediska Holešov Pavel Chmelík.

Židovský holešovský hřbitov je zároveň místem posledního odpočinku Šacha, který tu až do roku 1663 působil jako rabín. Narodil se ale v litevském Vilnu v roce 1621. Podle Brázdila se řadí mezi dvacet nejvýznamnějších židovských učenců a jeho význam překračuje třeba i věhlas slavného pražského rabína Löwa. „Jeho práce věnující se především židovskému právu jsou zásadnější,“ vysvětlil Brázdil.

Díla rabína Šacha, jednoho z největších židovských učenců, mají vlastní studovnu. Ta se otevřela v holešovské synagoze, ve které jsou knihy sepsané Šachem v 17. století. Většina z nich pochází z aukcí v USA, ale některé i z Izraele. Nechybí mezi nimi ani slavný Šachův komentář k židovskému právnímu kodexu.

Nová studovna rabína Šacha v Holešově
zdroj:
ČT24/ČTK
Nová studovna rabína Šacha
breaking_news: 
Hlavní popis
Pondělí, Květen 16, 2016 - 14:15
Speciální umístění: 
Domicil: 
Datum aktualizace: 
Pondělí, Květen 16, 2016 - 15:05
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Zemřel scénograf a malíř Jaroslav Malina

$
0
0
Share

Podle rodiny zemřel výtvarník nečekaně uprostřed příprav výstavy svých maleb z posledních pěti let. Rozloučení se zesnulým se bude konat v úzkém rodinném kruhu. Další vzpomínka se uskuteční při zahájení jeho výstavy v galerii na zámku v Jindřichově Hradci v červenci. 

Jaroslav Malina se narodil 5. prosince 1937. V letech 1952 až 1957 studoval soukromě u profesora Zdeňka Sklenáře a pak do roku 1961 výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity u Cyrila Boudy, Martina Salcmana, Karla Lidického a Zdeňka Sýkory. V letech 1961 až 1964 studoval na Katedře scénografie pražské DAMU. Po listopadu 1989 do roku 2000 na AMU vyučoval, v letech 1996 až 1998 byl jejím rektorem.

video

Na plovárně s Jaroslavem Malinou

Od roku 1964 byl scénickým výtvarníkem Divadla F. X. Šaldy v Liberci, odkud roku 1980 odešel do divadla v Hradci Králové. Po roce 1982 byl výtvarník ve svobodném povolání. Jako scénograf spolupracoval s divadlem ve Zlíně, s někdejším Realistickým divadlem (později Labyrint) v Praze a s operou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Podílel se na filmech Straka v hrsti (1982) a O živé vodě (1987).

Malina přednášel také na univerzitách v USA, Japonsku, Finsku a Velké Británii, kde mu byl v roce 2002 udělen čestný doktorát na Nottingham Trent University. V roce 1984 získal Zlatou medaili na 7. ročníku mezinárodního Triennale scénografie v Novém Sadu. Opakovaně byl generálním komisařem Pražského quadriennale.

Podstatná kresba

Malina byl sice uznávaným scénografem, ale věnoval se především malování. „Kresba je výrazový prostředek, který dokáže velice jednoduchou, lapidární formou vyjádřit podstatné. A mnohdy daleko lépe než sebelepší elektronika,“ tvrdil Malina. Jeho díla jsou zastoupena v řadě galerií, představil je na více než 30 samostatných výstavách.

Nakladatelství Pražská scéna a Divadelní ústav vydaly jeho monografii autorů Vlasty Gallerové, Jiřího Machalického a Věry Ptáčkové.

Ve věku 79 let náhle zemřel v Českých Budějovicích malíř, scénograf, kostýmní výtvarník a pedagog Jaroslav Malina. Oznámila to jeho rodina. Jeho tvorba zahrnovala činohru, operu, loutkové divadlo, film nebo televizi. Doma a v zahraničí vytvořil přes 400 scénických výprav.

Zemřel scénograf a malíř Jaroslav Malina
zdroj:
ČT24/ČTK
breaking_news: 
Hlavní popis
Pondělí, Květen 16, 2016 - 16:30
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Pondělí, Květen 16, 2016 - 16:46
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE

Pražské jaro pokračuje: mladí vítězové a skvělý Barenboim

$
0
0

Původem argentinský dirigent Barenboim proslul v čele berlínského Státního orchestru uváděním velmi bohatého repertoáru, v němž nechybí kompletní symfonická a operní tvorba vybraných autorů. Kompletní cyklus Brucknerových symfonií s velkým ohlasem nahrál v roce 2010.

„Jak Brucknerova víra v Boha, která je přímo vyjádřena v chorálu Páté, tak jeho pesimistický pohled na svět se ruku v ruce prolínají v Barenboimově pojetí,“ hodnotil nahrávku německý deník Süddeutsche Zeitung.

Berlínský Státní orchestr založený Jáchymem Fridrichem Braniborským v roce 1570 patří mezi nejstarší orchestry světa. V roce 1742 rozšířil Fridrich II. Veliký původně pouze koncertní aktivity založením Královské dvorní opery, dnes známé jako Staatsoper Unter den Linden.

Toto spojení přetrvalo dodnes. Za dobu existence se u Staatskapelle Berlin vystřídaly dirigentské osobnosti jako Felix Mendelssohn Bartholdy, Richard Strauss, Herbert von Karajan či Richard Wagner. Nositel mnoha ocenění Barenboim stojí v čele od roku 1992.

V soutěži Pražského jara zvítězili Pak Čin-hjong a Huw Morgan

Ceny v neděli převzali vítězové mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, korejský klavírista Pak Čin-hjong a trumpetista Huw Morgan z Velké Británie. Nositelé prvních cen získali odměnu 200 tisíc korun a představí se na honorovaném vystoupení na následujícím ročníku festivalu.

video

Vítězové hudební soutěže Pražské jaro

Vítězové hudební soutěže Pražské jaro

Echo Pražského jara 2016

Dvacetiletý Pak Čin-hjong byl nejmladším účastníkem soutěže klavíristů. Na druhém místě skončil Marek Kozák, a získal tak Cenu Nadace Gideona Kleina pro nejúspěšnějšího českého účastníka soutěže. Čestné uznání v oboru trubka získal japonský hudebník Maki Curuta. Interprety doprovodil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Petra Altrichtera.

Program 71. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro v pondělí pokračuje vystoupením souboru Al Ayre Espanol, který otevře španělský cyklus festivalu. Pražské jaro zahájila 12. května Smetanova Má vlast v podání České filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Prestižní hudební přehlídka potrvá do 4. června.

Share

Na festivalu Pražské jaro se v neděli s úspěchem představil berlínský Státní orchestr pod taktovkou Daniela Barenboima. Jeho provedení Symfonie č. 5 B dur Antona Brucknera vyvolalo nadšení a dlouhý aplaus vestoje ve vyprodaném Obecním domě. V historii Pražského jara se slavný německý orchestr představil podruhé, poprvé to bylo roku 1967. Festival dále rozdal ceny mezinárodní hudební soutěže.

Pražské jaro nadchl Daniel Barenboim
zdroj:
ČT24/ČTK
breaking_news: 
Pražské jaro nadchl Daniel Barenboim
Hlavní popis
Pondělí, Květen 16, 2016 - 18:45
Speciální umístění: 
Datum aktualizace: 
Pondělí, Květen 16, 2016 - 19:18
Main news: 
Není hlavní zpráva
Superhomepage: 
NE
Viewing all 7445 articles
Browse latest View live